Francouzská televize vysílala zprávu, že „ČR ukradla roušky pro Itálii“. Český velvyslanec protestuje

Eric Drooker

Český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann vydal prohlášení, v němž odmítl způsob, jakým francouzská televize informovala o případu zabavených ochranných pomůcek ve skladu v severočeských Lovosicích. Ve francouzských médiích a na sociálních sítích vyvolala pohoršení a kritiku zpráva, že Česko zkonfiskovalo roušky směřující do Itálie. Tisk přitom převzal nepřesné informace italského listu La Repubblica.

Roušky byly zabaveny na základě podezření z protiprávního nakládání se zdravotnickým materiálem a při vyšetřování se ukázalo, že část těchto pomůcek byla určena Itálii, uvádí se ve Fleischmannově prohlášení. „České úřady velmi litují nedorozumění, ke kterému mohlo dojít v situaci, kdy se všichni potýkáme s bezprecedentními výzvami,“ uvedl velvyslanec.

České úřady před několika dny v Lovosicích zabavily 680.000 chirurgických roušek a 28.000 respirátorů. Ministr vnitra Jan Hamáček původně uvedl, že policie zasahovala proti spekulantům, kteří měli materiál dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažili zvýšit cenu. Podle jeho pátečního vyjádření se následně ukázalo, že 101.600 zabavených roušek a respirátorů bylo součástí daru Červeného kříže města Čching-tchien v čínské provincii Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.

Dnes české Ministerstvo zahraničí uvedlo, že do Itálie poslalo 110.000 roušek, které mají být náhradou za ty zabavené. „Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned,“ uvedla mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová.

„Do Itálie 650.000 roušek z Číny nikdy nedorazilo, protože byly ukradeny Českou republikou, se souhlasem jejích úřadů,“ řekl v přímém vstupu v nedělních poledních zprávách římský zpravodaj televize France 2 Alban Mikoczy. V následující reportáži se uvádí, že roušky čeští celníci zabavili z čínského letounu, který přistál v Praze v pátek. Následně byla podle reportáže zásilka rozvezena do českých nemocnic.

„Případ je skandální, neboť obě země jsou členy Evropské unie,“ uvedla France 2. Podle Mikoczyho příspěvku trapnou situaci napravila až Čína, která do Itálie poslala novou zásilku, jež se vyhne mezipřistání v Praze.

Eric Drooker

Mikoczyho reportáž, kterou France 2 zveřejnila i na svém twitterovém účtu, sdílely stovky lidí. Nepřesnou informaci zpravodaj zopakoval také v živém vstupu ve večerních zprávách, které sledují miliony Francouzů. Na žádost dopisovatelky ČTK o komentář k nepřesnostem v reportáži se televize France 2 zatím nevyjádřila. Její římská redakce nicméně v noci na dnešek na Twitteru uvedla, že bere na vědomí oficiální verzi české vlády, která politováníhodný incident mezi oběma státy uzavírá.

Na české velvyslanectví v Paříži se po odvysílání reportáže začali telefonicky, e-mailem i na sociálních sítích obracet rozhořčení lidé.

Zprávy o zabavených rouškách přinesla s řadou nepřesností také další francouzská média včetně Le Figaro, Les Echos, L’Express nebo Le Parisien. Všechny přitom vycházejí z článku italského listu La Repubblica či ze zprávy agentury AFP a citují tweet pracovníka pražského výzkumného ústavu AMO Lukáše Lva Červinky.

Na Červinku se o víkendu odvolal list La Repubblica, podle kterého čínským darem pro Itálii byly všechny ochranné pomůcky zabavené v Lovosicích, nikoli jen jejich část. Červinka nicméně už v neděli ČTK řekl, že takové tvrzení italským médiím neposkytl.

Některá francouzská média, jako Les Echos nebo L’Express, později doplnila do svých článků prohlášení ministra zahraničí Tomáše Petříčka, že Česko nezadrželo zásilku určenou Itálii vědomě a že dotyčný materiál bude Itálii vrácen. Titulky článků ovšem zůstaly zavádějící. „Česká republika uznala, že zpronevěřila roušky určené Itálii,“ píše například Le Parisien.