Evropský parlament schválil Víceletý finanční rámec EU pro roky 2021–2027. Jeho součástí je také mechanismus právního státu. Zní to technicistně a vyjednávání bylo složité, protože proti této podmínce byly dva členské státy – Polsko a Maďarsko. Česká republika nikoli. A přesto i naší země se tato věc může zásadním způsobem týkat kvůli probému, který již dlouhé roky řeší celá Evropa. Ten problém se jmenuje Andrej Babiš.
Maďarsko a Polsko jsou v EU na tapetě dlouhodobě. Je to zdánlivě viditelnější záležitost než Babiš, kterého kryjí jeho europoslanci, členové liberální frakce Renew Europe. Přestože i tato frakce sama má kvůli Babišovi problém. Český premiér se navíc neustále snaží hrát na dvě strany, uvědomuje si svou slabou pozici při vyjednávání na Evropské radě a když dojde na lámání chleba, moc neprovokuje. Jenže potíže trvají.
Doposud sice probíhají různé kroky, které by měly Babišův střet zájmů omezit (a taky ho omezí), jenže České republice se všechno daří oddalovat díky tomu, jak oddanými Babišovými zaměstnanci jsou ministři jeho vlády. S nimi spolupracují i úředníci, kteří komplikují auditní proces Evropské komise.
I tak se ale důležité kroky dějí, také Evropský parlament věc pečlivě sleduje a naposledy v červnu schválil naprosto bezprecedentní usnesení jak proti střetu zájmů, tak proti Babišovi. Obsahovalo padesát bodů a hlasovala pro něj mj. velká část poslanců ze zmiňované frakce Renew Europe.
Nyní ovšem přichází záležitost nová. Podmínka právního státu totiž hovoří mj. i o střetu zájmů a o tom, že členská země mu musí aktivně bránit. Jde zde kromě korupčního jednání o ohrožování finančních zájmů Evropské unie, a tedy o peníze všech daňových poplatníků. Proto bude díky této podmínce možné v konečném důsledku zastavit tok evropských peněz do země, která tuto podmínku porušuje. A co víc – bude k tomu nutná kvalifikovaná většina, což představuje tři pětiny hlasujících. Nebude tedy možné, aby jedna země jednoduše vydírala ostatní, jak se to občas u jiných témat stává.
Je zjevné, že Babiš už nemá sílu rozporovat a řešit všechny své potíže, protože se odehrávají na tolika frontách, že to nemůže zvládnout ani někdo, kdo spí tak málo jako on nebo ministr průmyslu, obchodu i dopravy Karel Havlíček, který prý vstává ještě o hodinu dřív než sám velký šéf.
V Evropě už český premiér prohrál dávno. Přes všechny fotografie na facebooku jej nikdo nebere vážně a vyjednávací pozice České republiky je bohužel tristní. Jako jeden z mála Babiš nehovořil na plénu Evropského parlamentu o české představě o dalším směřování Evropské unie. A to, co se momentálně odehrává v Česku, jasně ukazuje, že jsme na dobré cestě k tomu, aby EU nemusela po volbách na podzim 2021 řešit, že premiér je ve střetu zájmů, a nejsou tak dodržovány hodnoty právního státu. Je totiž dost pravděpodobné, že v té době už budeme mít předsedu vlády, který je dodržovat bude.