Ke konci kariéry Marty Novákové přispěl její výrok, že si za drahá mobilní data mohou zákazníci sami. Premiér Babiš tehdy sliboval, že zařídí příchod čtvrtého operátora a snížení cen. Dnes je všechno jinak. Nástupce Novákové ministr Karel Havlíček s příchodem dalšího silného hráče nepočítá a státu hrozí soudní spory.
V poslední době se kolem Babišovy vlády nebývale vrší problémy. Státní správa řeší audity prošetřující konflikt zájmů premiéra, státu hrozí stomilionové škody. Ministerstvo dopravy je po šesti letech vlády ANO v rozvalu. Ovládají ho zájmové skupiny, policie řeší korupci a v pozadí podezřelých kontraktů je boj o kontrolu nad desítkami miliard, určených na infrastrukturu. Rezort nezvládá ani ministr obrany Lubomír Metnar, který není schopen uhlídat schválenou cenu armádních zakázek.
Posledním hitem je chaos se sníženou DPH na točené pivo z dílny ministryně financí Aleny Schillerové. Je v přímém protikladu s vládními deklaracemi zjednodušovat daňový systém a snižovat byrokracii v podnikání. Většině hospodských hlavně ve venkovských výčepech, které DPH neplatí, nijak nepomůže.
Za drahá data může zákazník
V pozadí mediálně exponovaných kauz se odvíjí další příběh, dokumentující neschopnost vlády dodržet sliby. Šablona je pořád stejná. Premiér Babiš v nějaký moment uchopí téma, ze kterého by mohl vytlouci politický kapitál. Vyvine hektickou aktivitu a naslibuje, aby s odstupem času jeho elán vychládal. Vše se odvíjí jinak a energii poté napře jiným směrem.
Tento osvědčený model se odehrává s původně bombasticky ohlášeným příchodem čtvrtého operátora na český trh, který měl zajistit razantní snížení ceny mobilních služeb. Tyto ceny sice v posledních dvou letech částečně klesají, ovšem stále patří k nejvyšším v Evropě. Například Poláci, Estonci nebo Slováci získají za 30 eur neomezené příděly dat, zatímco Češi za stejnou cenu pořídí v průměru 5,3 gigabajtu.
K tomuto problému přitáhl před rokem pozornost exces bývalé ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové. V České televizi rozebírala, proč jsou u nás drahé mobilní služby. Přehodila odpovědnost na zákazníky. Podle ní příliš používají WiFi, které je zdarma, a nechtějí kupovat drahá data stahovaná z mobilních sítí. Za jejich vysoké ceny si tedy vlastně mohou sami.
Babišova iniciativa
Neudržitelnost situace po lavině kritiky si uvědomil šéf ANO, který dlouhodobě sliboval snížení cen dat na úroveň v okolních zemích. Za pět let vlády s jeho účastí se s předraženými službami tří mobilních operátorů na našem trhu neodehrálo téměř nic.
Babiš se vzápětí ujal osobní iniciativy. Novákovou odstavil, později odvolal a slíbil, že konečně bude líp. Obořil se tehdy na opozici, která kritizovala vládu za neschopnost rozhýbat konkurenci. „My jsme začali řešit problém čtvrtého operátora už ve druhém kvartálu 2018,“ bránil se a oznámil, že hodlá jednat se zahraničními společnostmi o vstupu na domácí trh.
Loni v červnu nastoupil nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Společně s premiérem Babišem ohlásili v Mladé frontě DNES, že se blíží nástup čtvrtého operátora. Má být vybrán v souvislosti s připravovanou aukcí kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G, která má podle původních představ letos přinést do státní pokladny 6 miliard korun.
„Netajíme, že se připravuje tendr na dalšího operátora. Zájem je,“ popsal tehdy situaci optimisticky Havlíček a Babiš dodal, že už jednají s případnými zájemci.
Jenže letos se celý proces zkomplikoval. Koncem ledna rezignoval předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák, který dva roky připravoval aukci 5G. Důvodem byl odlišný pohled ministra Havlíčka na podmínky aukce, které předložil na vládu bez Novákova vědomí. Vláda ho poté odvolala z čela Rady ČTÚ.
Změna podmínek
„Příliš jsme se začali točit v tom, že tady musí vzniknout čtvrtý hráč. Jedna z možností je nehrát si na plnohodnotného operátora, ale vytvořit prostředí pro dva až tři menší,“ naznačil nový směr Havlíček, což ovšem znamená zásadní změnu přístupu.
Jak informoval server iHNED, Havlíček vyzval Český telekomunikační úřad, do jehož čela dosadil Hanu Továrkovou, aby malým tzv. virtuálním operátorům, kteří dosud mohou využívat regionální mobilní sítě, umožnil pronajímat sítě celostátních operátorů a své služby tak nabízet v celé republice.
Možnost pronájmu garantovaly čtvrtému operátorovi i původní podmínky, ale jen do doby, než si vystaví vlastní vysílače a stane se nezávislým. „Pokud budou malí hráči závislí na velkých operátorech, od nichž si budou sítě pronajímat, nelze očekávat tlak na snížení cen dat,“ řekl k tomu Novák.
„S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které dle mého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu a pravděpodobně povedou k řadě soudních sporů,“ uvedl v rezignačním dopise.
Ve střetu zájmů
Problémů se kromě posunu aukce zhruba o půl roku objevilo víc. Za těchto okolností nelze očekávat, že projeví zájem velcí zahraniční operátoři, kteří se ani tak nehrnuli. Ochladl i zájem dosavadních českých kandidátů na čtvrtého operátora. Největším favoritem byla podle kuloárových zpráv firma Nordic Telecom ve spojení se Sazka Mobilem ze skupiny KKCG Karla Komárka.
Novák už oznámil, že se bude soudit, jelikož považuje způsob svého odvolání za nezákonný, a jmenování jeho nástupkyně Továrkové nemusí být legitimní, stejně jako její případná rozhodnutí. Ještě závažnější je problém, na který upozornilo Ministerstvo spravedlnosti, že se nová předsedkyně ČTÚ nachází v konfliktu zájmů.
Továrková figuruje v desítce firem a ve dvou z nich má majetkovou účast, což je v rozporu se zákonem. Sedí v představenstvu Českého telekomunikačního klastru, zastupujícího zájmy internetových poskytovatelů a virtuálních operátorů. V jeho čele stojí podnikatel Martin Šigut, zároveň majitel virtuálního operátora Poda.
Hrozí soudní spory
Klastr zaslal začátkem ledna Havlíčkovi dopis, v němž žádal změnu podmínek aukce tak, aby se v ní vylepšilo postavení malých operátorů. Ministr s tímto návrhem souhlasil a vyzval ČTÚ vedený Továrkovou, aby podmínky dražby změnil. Společnost Poda, se kterou Továrková spolupracuje dodávkami právnických služeb, nyní navíc v naději na změnu podmínek projevila zájem o účast v tendru.
„Někdo z uchazečů může kvůli tomu aukci soudně napadnout pro diskriminační podmínky,“ komentuje tuto situaci pro Hospodářské noviny Tomáš Nielsen, advokát a odborník na telekomunikační právo. Nehledě na to, kdyby působení v těchto firmách ukončila.
Jaký je tedy současný stav po Havlíčkově palácovém převratu v Českém telekomunikačním úřadu? Příchod silného čtvrtého operátora, který by mohl ovlivnit snížení cen mobilních služeb, je krajně nejistý. Pokud budou vybrány malé společnosti závislé na infrastruktuře velkých hráčů, bude to výhoda hlavně pro ně samotné, nikoli pro zákazníka. Nemluvě o blamáži s hrozícími soudy.