Mexické úřady tvrdí, že Rusko má tolik problémů s výrobou druhých dávek vakcíny proti koronaviru Sputnik V, že jich nebude dost, aby lidé, kteří dostali první dávku, dostali druhou injekci. V pondělí to uvedli mexičtí představitelé.
Jak píše web Svoboda.org, jedná se o nejnovější zprávu o problémech s výrobou vakcíny Sputnik V, kterou ruská vláda sice slibovala ostatním zemím, ale nebyla schopna ji pak dodat v dostatečném množství.
Vakcína Sputnik je mezi koronavirovými vakcínami neobvyklá v tom, že její dvě dávky jsou odlišné a nejsou zaměnitelné. Používá modifikovanou verzi adenoviru způsobujícího nachlazení a nese geny, které mají připravit tělo na reakci, pokud se objeví COVID-19. Jedná se o podobnou technologii jako u vakcíny vyvinuté společností AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od dvoudávkové vakcíny společnosti AstraZeneca však ruský přístup používá pro druhou posilovací injekci trochu jiný adenovirus.
Náměstek mexického ministra zdravotnictví Hugo López-Gatell uvedl, že Rusové zjistili, že první adenovirus roste mnohem rychleji než druhý.
López-Gatell uvedl, že ruští vědci nyní navrhují upustit od myšlenky aplikovat dvě samostatné injekce Sputnik V s odstupem několika týdnů a místo toho aplikovat druhou posilovací injekci o šest měsíců později.
„V průběhu měsíců se množství první dávky, kterou se jim podařilo vyrobit, dostalo do nesouladu s množstvím druhé dávky, kterou byli schopni vyrobit,“ řekl López-Gatell.
Ruský fond přímých investic, ruský státní investiční fond, který financoval Sputnik V a má na starosti jeho marketing v zahraničí, mexické zprávy popřel.
„Komentáře mexických úřadů týkající se výroby druhé dávky vakcíny Sputnik V nejsou pravdivé,“ uvedlo tiskové oddělení fondu v prohlášení. „Výroba obou složek vakcíny Sputnik V je v Rusku i v zahraničí navyšována, aby plně uspokojila rostoucí poptávku po této vakcíně na mezinárodní úrovni.“
Mexiko ovšem dosud obdrželo pouze 1,9 milionu dávek vakcíny Sputnik V z celkového počtu 24 milionů, na které má podepsanou smlouvu. Bylo nuceno se více spoléhat na vakcínu společnosti Pfizer, které obdrželo 10,6 milionu dávek, a také na přibližně 10 milionů dávek dvou čínských vakcín. Dále obdrželo asi 4,6 milionu dávek od společnosti AstraZeneca.
Mexiko zaznamenalo více než 219 000 testem potvrzených úmrtí na covid-19, ale země provádí tak málo testů, že vlastní vládní odhady pravděpodobných úmrtí nyní činí přibližně 347 000.
Jedná se o poslední z řady neúspěchů ruské vakcíny. V dubnu regulační orgány na Slovensku uvedly, že od výrobce vakcíny Sputnik neobdržely dostatek informací o vakcíně, aby mohly posoudit její přínosy a rizika.
Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv uvedl, že nebylo poskytnuto přibližně 80 procent požadovaných údajů. Uvedl, že vakcína dodaná na Slovensko se liší od původní dvoudávkové vakcíny Sputnik V, která je podle studie v lékařském časopise Lancet (jejími autory jsou tvůrci vakcíny) považována za účinnou z 91 procent.
Oficiální twitterový účet vakcíny Sputnik V se ohradil a uvedl, že slovenský regulátor léčiv „zahájil dezinformační kampaň proti vakcíně Sputnik V“.
V dubnu brazilský zdravotnický regulační úřad projevil obavy o bezpečnost a zároveň zamítl žádosti několika států o dovoz téměř 30 milionů dávek vakcíny Sputnik V.
Rusko aktivně uvádí vakcínu Sputnik V na trh v zahraničí navzdory poměrně pomalému zavádění na domácím trhu a omezeným výrobním kapacitám. Desítky zemí schválily používání Sputniku V a mnohé z nich podepsaly dohody s Ruským fondem přímých investic o dodávkách.