Ukrajinské síly tvrdí, že protilodní střelou Neptun zasáhly výsadkovou loď Kosťantyn Olšanskyj. Oznámil to v úterý mluvčí ukrajinského vojenského námořnictva Dmytro Pletenčuk. Plavidla, které bylo součástí ukrajinského námořnictva, se Rusové zmocnili při obsazení Krymu v březnu 2014.
„Tato loď, bohužel, měla být použita proti Ukrajině. Proto jsme přijali rozhodnutí zasáhnout toto plavidlo naším neptunem. Stalo se tak. Způsobené škody se upřesňují, ale škody (Kosťantyn Olšanskyj) jednoznačně utrpěl a nyní není schopen boje,“ řekl Pletenčuk podle serveru RBK-Ukrajina. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinským silám se v poslední době podle mluvčího podařilo vyřadit z provozu čtyři nepřátelské lodě: průzkumnou loď Ivan Churs, která byla jednou poškozena už loni v květnu, a výsadkové lodě Jamal, Azov a nyní Kosťantyn Olšanskyj.
Tohoto plavidla se Rusové zmocnili před deseti lety, pak dalších devět let Kosťantyn Olšanskyj chátral zakotvený u Sevastopolu a ruské námořnictvo jej „kanibalizovalo“ používáním na náhradní díly pro další lodě stejného typu původně sovětské konstrukce. Protože však ruské Černomořské flotile za války ubylo výsadkových lodí, sloužících rovněž k zásobování ruských sil, rozhodli se loď opravit, a tak poslední rok strávila v doku. Mluvčí vyslovil podezření, že ruští námořníci chtěli ukrajinskou loď vydávat za jedno z ruských plavidel, Minsk či Olenogorskij gornjak, které ve válce utrpěly tak rozsáhlá poškození, že nemá smysl je opravovat.
Lodě Amal a Jazov utrpěly podle Ukrajinců zásahy během útoku podniknutého na Sevastopol za pomoci střel s plochou dráhou letu Storm Shadow/SCALP, které Ukrajině poskytly Británie a Francie. Zásah podle ukrajinského generálního štábu utrpělo rovněž komunikační centrum v Sevastopolu a další objekty sloužící Černomořské flotile. Později se objevily informace, že zásah mohla utrpět ještě jedna ruská loď, Ivan Churs, dodal RBK-Ukrajina.
Ruské síly se na Krymu na jaře 2014 i s použitím násilí zmocnily řady dalších ukrajinských lodí včetně korvety Ternopil, minolovky Čerkasy, lodí Slavutyč, Heničesk a Vinnycja a jediné ukrajinské ponorky Zaporižžja.
Ukrajinci v dubnu 2022 potopili ruský raketový křižník Moskva, vlajkovou loď Černomořské flotily. Moskva, která měla na palubě podle odhadů médií kolem 500 lidí, se podle Kyjeva potopila po zásahu protilodní ukrajinskou střelou Neptun. Křižník Moskva se stal s délkou přes 186 metrů největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce druhé světové války a největší ruskou válečnou lodí zničenou nepřítelem od roku 1941, kdy Němci potopili bombami bitevní loď Marat, jež tehdy kotvila v Kronštadtu.
Kosťantyn Olšanskyj, rusky Konstantin Olšanskij, byl důstojník sovětského námořnictva, vyznamenaný za druhé světové války titulem Hrdina Sovětského svazu. Stalo se tak poté, co zahynul při osvobozování ukrajinského přístavního města Mykolajiv.