Zeman nabídl další ostudnou scénku ze skleněné boudy a přidal zápis do dějin

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 28. listopadu 2021 na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu (vlevo) do funkce předsedy vlády. (ČTK)

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 28. listopadu 2021 na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu (vlevo) do funkce předsedy vlády. | FOTO: ČTK

Nevkusné divadlo, které poslední týdny předvádí lidé z okolí Miloše Zemana, nekončí ani po jmenování Petra Fialy premiérem. Přestože bylo Hradem oznámeno, že pondělní návštěva Ivana Bartoše proběhne v jiném formátu, opět se dostala do hry skleněná bedna, v níž hlava státu nyní úřaduje. Ostuda nekončí a Zeman píše další kapitolu svého smutného příběhu. Jeho plán stát se součástí dějin vyšel, jen vyznění zřejmě nebude podle jeho představ.

Důvodem, proč prezident trval na svém propuštění z Ústřední vojenské nemocnice, byla nutná „důstojnost“ jmenování nového ministerského předsedy. To, co však zažíváme nyní, má s důstojností pramálo společného.

()

Je sice od Miloše Zemana správné, že se skutečně pustil do svých povinností, ale rozhodně by to šlo dělat efektivněji, rychleji a hlavně bez ostudy. To by však nebyla naše hlava státu, aby neudělala i z důležitých momentů frašku hodnou špatných ochotníků.

Místo jmenování premiéra pomocí videohovoru či pouze písemnou formou trval Zeman na svém „důstojném“ aktu. Nikdo ovšem ještě v neděli ráno netušil, že se pod tímto pojmem skrývá skleněná bedna, do níž bude prezident umístěn.

Mimořádná událost, nutná kvůli údajnému nakažení hlavy státu koronavirem, řekli si mnozí. Hlavně, že už konečně máme nového premiéra, který brzo bude moci rozhodovat o dění v naší zemi, dodávali další. 

Na internetu se objevila spousta vtipných obrázků zlehčujících onu trapnou chvilku s prezidentem v „akváriu“ a všichni si mysleli, že už nebudeme muset nic podobného vidět. Když se do Lán chystal Ivan Bartoš, který byl podle abecedy prvním adeptem, jenž se jel Zemanovi představit, bylo jasné, že půjde o jiný model schůzky.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pak se ovšem na sociálních sítích Jiřího Ovčáčka objevila fotografie podobná té nedělní. Tentokrát však měl prezident pouze košili a jeho host seděl. Nevkusná krabice, která má chránit před hlavou státu, nechyběla. Patrně se hradní partě zalíbilo, když je její šéf lidem pro legraci, a tak hodlá pokračovat v jeho zesměšňování.

Zatímco sám Zeman dělal po většinu své politické kariéry ostudu svými názory, nevhodným chováním, hulvátstvím a službou Rusku a Číně, jeho okolí nyní využívá jeho nemohoucnost k tomu, aby ho prezentovalo jako starce na konci sil.

Všem musí být jasné, že zdravotní stav prezidenta rozhodně není tak dobrý, aby se denně musel předvádět ve skleněné boudě, do níž ho přivážejí lidé v ochranných oblecích. Navíc má tato ubohá show pokračovat až do 10. prosince, kdy Zeman přivítá poslední dva adepty na ministerské funkce.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Nikdo neví, jestli nedojde k dalším komplikacím a hlava státu nebude muset být opět narychlo převezena do Ústřední vojenské nemocnice. I proto by bylo lepší, kdyby Zeman nadále své pohovory s budoucími členy vlády podnikal formou videohovorů. Tím by ušetřil síly. Navíc bychom my byli ušetřeni dalších děsivých fotografií prezidenta v akváriu, kdy je možné se s hlavou státu bavit pouze za pomoci mikrofonu.

Vzhledem k tomu, že už se s největší pravděpodobností nedočkáme mnoha slavnostních okamžiků, kterých se hlava státu zúčastní v plné formě, není třeba ty současné tolik dehonestovat. Doteď už totiž Miloš Zeman znevážil prezidentskou funkci natolik, že se nám směje celý svět. Alespoň konec by mohl proběhnout na úrovni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]