Daniel Hůlka vrátil Zemanovi vyznamenání. Mynář mu řekl, aby ho poslal poštou

Daniel Hůlka s vyznamenáním na poště (FB Daniela Hůlky)

Daniel Hůlka s vyznamenáním na poště | FOTO: FB Daniela Hůlky

Zpěvák Daniel Hůlka vrátil státní vyznamenání, které obdržel od prezidenta Miloše Zemana. Na svém facebookovém profilu informoval o tom, že o možnosti vrácení medaile hovořil s kancléřem Vratislavem Mynářem, který mu sdělil, že ji má poslat poštou. Hůlka tak učinil a odeslání zdokumentoval.

„Prostřednictvím Kanceláře prezident republiky mi bylo sděleno, že nemají zájem přijmout ode mě vyznamenání osobně. Kancléř Vratislav Mynář mě telefonicky informoval, že vyznamenání ode mě nikdo nepřevezme, a požádal mě, abych ho zaslal poštou. Ve středu 11. 11. 2020 jsem tak tedy učinil. Vyznamenání jsem odeslal z pošty v domovských Jevanech za přítomnosti dvou svědků, pana Pavla Šebka a pana JUDr. Miroslava Štorkána. Vyznamenání bylo pojištěno a odesláno jako cenné psaní,“ napsal Hůlka.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Zpěváka prý mnoho lidí přesvědčovalo, aby ocenění nevracel. „K tomuto činu jsem se rozhodl proto, abych zdůraznil obsah svého otevřeného dopisu prezidentovi. Vrácení státního vyznamenání je mojí výzvou společnosti, aby nebyla lhostejná k tomu, jak čelní představitelé naší země jednají v době tzv. koronavirové krize a ničí lidské životy,“ vysvětlil Hůlka.

Hůlka tímto krokem reaguje na Zemanovo vyjádření na jeho adresu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními. Zpěvák se totiž mj. zúčastnil demonstrace proti restrikcím. Prezident poté v rozhovoru svému někdejšímu oddanému podporovateli vzkázal, ať si „dá mokrý hadr na hlavu“.

Zpěvák nejprve napsal Zemanovi otevřený dopis. „Zklamal jsi mě, Miloši. Zklamal jsi mě jako člověk. Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc,“ stojí v textu dopisu z poloviny října.

Zeman ve sněmovně (PSP ČR)

„Tobě nehrozí nic, Ty o nic nepřicházíš. A právě v této době, kdy národ, který Tě demokraticky zvolil prezidentem své země, od Tebe očekává pomoc či slova útěchy, si Ty naopak ještě přisadíš. Řekneš lidem, že jsou neschopní, nevzdělaní a zaslouží si zkrachovat (Hůlka naráží na Zemanův rozhovor pro MF DNES, pozn. red.), potažmo skončit na ulici. Proč to děláš? Co Tě k tomu vede? Co si to k nám, normálním lidem, vlastně dovoluješ?“ ptal se Hůlka.

Zpěvák původně plánoval vrátit vyznamenání v den státního svátku 28. října. Udělování vyznamenání se ale kvůli epidemiologické situaci neuskutečnilo. Hůlku a jeho názory na nošení roušek poté kritizoval pro server Expres.cz, který patří do vydavatelství Mafra Andreje Babiše, Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Lidé si na to vzpomenou. A budou si pamatovat každého, kdo vyzývá k tomu, aby se nenosily roušky a nedodržovala vládní opatření. Když se podíváte do západních zemí, opatření jsou mnohdy tvrdší než u nás. Ve Francii bude platit zákaz vycházení mezi devátou večerní a šestou hodinou ráno. I to se u nás může stát. Vláda postupuje velmi moudře a rozumně, ale razantně,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]