Daňový poradce: Úředníci nesmějí vykuchat spis před jeho odesláním k soudu

Ministryně financí Alena Schillerová  (archiv F24)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: archiv F24

Finanční úředníci, kteří podle úterního nálezu Ústavního soudu (ÚS) nepřípustně upravili spis ve sporu o doměřenou daň královéhradeckého živnostníka Libora Pavlaty, se hájí neplatným argumentem. Úředníci, jimž soud klade za vinu, že nepředložili justici všechny listiny, které mají k dispozici, a spis ještě navíc přečíslovali, se vymlouvají, že ze spisu vyřadili jen nepodstatné listiny. Nic takového ale zákon podle daňového poradce neumožňuje.  

Odvolací finanční ředitelství, které řeší spory finančních úřadů s podnikateli, se brání poukazem na to, že berní úředníci ze spisu vyřadili pouze listiny, které pro posouzení případu nebyly podstatné. Nic takového ale podle daňového poradce Tomáše Hajduška není možné. „Do spisu se zakládají jen listiny, které s daným řízením souvisí. Takže z logiky věci jich nemůže být 65 % ,zbytečných‘,“ tweetoval v reakci na způsob obhajoby úřadu. „Neznám právní předpis, který by umožnil správnímu orgánu ,vykuchat‘ spis před jeho odesláním na soud. Relevanci listin může posoudit právě jen soud,“ zdůrazňuje Hajdušek.

Z neveřejné části spisu zmizelo více než 65 procent listin oproti původnímu stavu. Zbývající listiny jsou přečíslované, jejich pořadí je změněné. „ÚS též zjistil, že o uvedených změnách v daňovém spise neexistuje žádný úřední záznam ani jakákoliv jiná písemná zmínka,“ stojí v usnesení senátu Ústavního soudu se zpravodajem Janem Filipem. O případu bude znovu rozhodovat Nejvyšší správní soud, který se původně Pavlaty nezastal. Nálezem Ústavního soudu se budou zabývat také poslanci sněmovního rozpočtového výboru, napsaly Hospodářské noviny.

Twitter Tomáše Hajduška

Spis předložený soudům na první pohled vypadá jako řádně vedený, bez dalších zásahů. Pouze „při bližším zkoumání“ lze podle nálezu vysledovat na některých listinách vygumovaná původní čísla pořadí listin. „Takové vedení spisové dokumentace jako v nyní posuzované věci již není takzvaně na hraně, ale je daleko za hranicí toho, co lze v právním státě od orgánu veřejné moci tolerovat,“ konstatoval ÚS v úterním nálezu, o němž deník FORUM 24 informoval zde.

Odvolací finanční ředitelství vážné pochybení odmítá. Berní úředníci podle něj ze spisu vyřadili pouze listiny, které prý pro posouzení případu nebyly podstatné. „Jako nešťastné je možné shledat to, že o jejich vyřazení není ve spise veden úřední záznam,“ cituje ČTK mluvčí úřadu Veroniku Dvořákovou. Ta také vyjádřila přesvědčení, že se spisem nikdo nemanipuloval úmyslně. Proto podle mluvčí finanční správa nebude ani vyšetřovat, který úředník (a na čí příkaz) dokumenty odstranil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]