ANO 2011 pod vedením svého lídra a zakladatele Andreje Babiše vstupuje do voleb jako favorit. Tuto nálepku mu nepřidělily pouze průzkumy veřejného mínění prakticky každé agentury, která se jimi zabývá, ale taktéž slova prezidenta Miloše Zemana. Zeman podporoval nynějšího premiéra nejen před volbami, kdy oznámil, že sestavením vlády pověří předsedu vítězné strany, ale i během celého svého funkčního období. Bude však vláda v čele s ANO schopná snížit deficit rozpočtu a dopomoct tak české ekonomice k předcovidovým hodnotám?
Vláda ve složení ANO a ČSSD s podporou KSČM schválila půlbilionový schodek státního rozpočtu, který měl sloužit k náhradám kvůli pandemii covidu-19. Velká část těchto peněz však své příjemce teprve hledá, nebo je ani nenajde. Dle analytiků Raiffeisenbank ekonomika není v zase tak špatném stavu, aby si vynutila vyčerpání 500 miliard korun. Plánovaný schodek na rok 2022 činí 390 miliard, což je sice nižší, ale stále astronomická suma.
Populismus, nebo konstruktivní řešení?
ANO ve svém programu uvádí: „Nechceme zvyšovat daně, ale naopak pokračovat v jejich zjednodušení a rušení daňových výjimek.“
Hnutí Andreje Babiše slibuje něco, co bude v dnešní situaci jen stěží splnitelné. Záleží ovšem na tom, jak si tento bod vyložíme. Nechuť ke zvyšování daní z důvodu možného odlivu voličů je opravdu logickým krokem nejen populistických a politických uskupení. Zjednodušit daňový systém lze například pomocí digitalizace systému, o které ještě bude řeč. Problém však přináší slib zrušit daňové výjimky. O jaké výjimky se ve skutečnosti jedná?
Miloš Zeman již při rozhovoru s ministryní financí Alenou Schillerovou a premiérem Babišem v Lánech poukazoval na to, že zrušení těchto výjimek by mohlo do rozpočtu přinést 380 miliard korun. Výše uvedená suma by se mohla skládat například z daně z prodeje akcií po tříleté držbě, který je dnes ze zdanění vyjmutý. Je pochopitelné, že průměrného voliče ANO taková situace netrápí, proto tento bod může vnímat jako dobrý nápad. Ve své podstatě se jedná o slib, který se dotkne pouze bohatých a podnikavějších spoluobčanů. Návrh na zrušení výjimek by za předpokladu, že budoucí vláda bude složená z ANO, SPD a libovolné levicové partaje, mohl projít.
Slibem nezarmoutíš
Hnutí ANO dále zmiňuje: „Dokázali jsme zabránit daňové optimalizaci a daňovým únikům u nadnárodních společností a budeme v tom dál důsledně pokračovat.“
Zabránění daňové optimalizaci je chvályhodným činem, protože v jakémkoliv případě optimalizování by příjmová strana rozpočtu strádala a schodek se mohl prohlubovat. V praxi to znamená, že státní kasa je v nelichotivé situaci. Jakékoliv nezvýšení daně je dnes nežádoucím jevem, protože hnutí ANO zásadně odmítá upravovat výdajovou stranu rozpočtu, a tudíž se musí spokojit s vysokými výdaji a nízkými příjmy. Tento model může pro ČR znamenat velmi rychlé dosažení dluhové brzdy a popřípadě i krach. Informaci o tom, že budeme krachovat až do roztrhání těla, se však z úst Andreje Babiše nedozvíme.
Všechny zajisté zajímá, jak ANO zabraňovalo optimalizaci daní, když nechalo své poslance hlasovat pro zrušení superhrubé mzdy a daně z nabytí nemovitosti. Zabraňování daňovým únikům u nadnárodních korporací je cílem každé kandidující strany a koalice. Tzv. „transfer pricing“, neboli vnitropodnikový převod zisků do daňových rájů, je odvěkým problémem, který se nepovede jen tak jednoduše vyřešit. Základem je dohoda mezi státy EU, OECD a USA. Zavedení daně pro zamezení daňových rájů by mělo být tvořeno dvěma pilíři. V prvním pilíři by se mělo jednat o internetové společnosti, jako jsou například Google, Facebook nebo Amazon. Ve druhém pilíři by již měla být stanovena daňová sazba pro všechny. Ekonom BH Securities Štěpán Křeček tvrdí, že zavedení tohoto typu daně je z hlediska fungování korporací nesmyslné a jedná se pouze o snahu politiků více přerozdělovat.
Rozvážeme ruce těm, kterým jsme je v době pandemie svazovali
„Zvýšíme hranici pro povinnou registraci k plátcovství DPH z 1 milionu na 2 miliony korun ročního obratu. Živnostníkům to hodně rozváže ruce,“ stojí v programu hnutí ANO.
Tento bod jednoznačně vystihuje snahu získat si pozornost živnostníků, které vláda v čele s ANO výrazně omezovala natolik, že někteří museli své provozy ukončit. Zvýšení hranice plátcovství DPH se může jevit jako nenápadně vypadající slib, ovšem opak je pravdou. Česká republika se dle dat Statista.com nachází na 7. místě v rámci EU v žebříčku předpokládaného počtu podniků v nefinančním sektoru. Rakouská spolková republika, která má asi jen o 4 miliony obyvatel méně, zaostává v počtu podniků tohoto typu o celých 703 590. Tato statistika poukazuje na to, že zavedení vyšší hranice pro povinnou registraci k plátcovství DPH může do budoucna znamenat nerealizované zisky na výběru daní. V případě spojení SPOLU a PirSTANu ve vládní koalici tento návrh nemusí projít.
Moje daně živí tebe, tvoje daně živí mě
„Rozšíříme portál MOJE daně, kterým navážeme na úspěšný projekt paušální daně, daně a pojištění tak budou na jednom místě a pro všechny,“ píše se v programu hnutí ANO.
To nejlepší přichází na závěr. Jediná rozumná myšlenka z celého daňového návrhu hnutí ANO. Projekt paušální daně je skutečně dobrý nástroj pro zjednodušení administrativy živnostníků a podnikatelů. Postupnou digitalizací by mohla nastat redukce počtu úředníků, a tím i ušetření mandatorních výdajů. Jen doufejme, že provedení se bude diametrálně lišit od webu pro registraci k očkování či zakoupení elektronické dálniční známky.
Daňový program pro voličovo oko
Hnutí ANO jde do voleb s nadějí na vítězství. Jeho daňový program však nevykazuje velké množství kvality a je tvořen spíše pro voličovo oko, resp. ucho. V tomto programu jsou sliby pro každého bez ohledu na to, že deficitní rozpočet je neudržitelný. Věřme, že nastávající vládní koalice udělá vše proto, aby minimalizovala populismus ve svém programu a přišla s konstruktivnějším řešením problémů.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.