Více nakažlivá delta varianta koronaviru se už v Česku šíří komunitně. To znamená, že v některých případech se nepodařilo vytrasovat, kde se dotyční nakazili. Uvádí to poslední zpráva Státního zdravotního ústavu. Podle premiéra Andreje Babiše jde ale vývoj v krajích dobrým směrem.
„Výsledky nenáhodné WGS surveillance (celogenomové sekvenace, pozn. red.) potvrzují setrvalý import nových variant od konce dubna a nyní již i možné komunitní šíření,“ píše Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu, v poslední zprávě ústavu z minulého týdne. Molekulární genetik Jan Pačes pak pro Seznam Zprávy potvrdil, že se to týká i delta (dříve známé jako indická) varianty. „Bohužel, komunitní šíření delta varianty již v České republice máme. Už se u některých případů nepodařilo dohledat, u koho se nakazili, a neměli cestovní etiologii (původ onemocnění, pozn. red.),“ uvedl Pačes.
Podle nejnovějších dat z minulého týdne eviduje Státní zdravotní ústav 789 sekvenací vzorku koronaviru, ze kterých za minulý týden odhalili celkem 27 případů delta varianty a čtyři případy původní delta varianty, dnes označované jako kappa. Podle Pačese může za komunitní šíření to, že se nepodařilo zachytit všechny případy na letištích. „Delta se šíří dvakrát rychleji než alfa, tedy ta bývalá britská varianta. Měli jsme hlídat na hranicích a letištích a všechno izolovat, ale to už jsme propásli a teď se už nedá nic dělat. Celoplošný lockdown na vymýcení viru už není možný, takže s touto variantou musíme již počítat,“ dodává.
Premiér Andrej Babiš ve čtvrtečním rozhovoru pro Právo k nové variantě koronaviru uvedl: „My o deltě víme. Máme vyšší stupeň PCR testů, tzv. diskriminační, dochází k sekvenaci, sledujeme to. Vývoj v krajích jde dobrým směrem. Praha má výkyvy, protože je tu velká koncentrace lidí. A lidé bohužel nedodržují, podle našich informací, na hromadnějších akcích nastavená pravidla. Měli by je dodržovat. A očkovat se, protože to je to nejlepší,“ zdůraznil Babiš.
Předseda vlády rovněž hájil aktuální rozhodnutí svého kabinetu o urychlení rozvolnění, které podle Babiše padlo kvůli táborům, protože některé z nich začínají již před začátkem letních prázdnin. Premiér Babiš také uvedl, že vláda zvažuje očkování v obchodních centrech, například v obchodním centru v Praze na Chodově by mohla mít stánek Thomayerova nemocnice.
Nárůst delty a vytlačení ostatních variant je aktuálně velký problém v Evropě. Ve Velké Británii se tenhle scénář již naplnil. Velké rozvolnění protipandemických opatření museli odložit na polovinu července. Převážení nové varianty hrozí i Portugalsku nebo v Belgii. V Británii delta varianta přerostla ostatní varianty během dvou měsíců. Pokud se už v Česku šíří komunitně, bude to podle Pačese trvat obdobně dlouho, než převáží. Pravděpodobně nás ale podle něj již nečeká lockdown, a to díky proočkovanosti nejrizikovější populace. „Potřebovali bychom minimálně osmdesátiprocentní proočkovanost, i kvůli rychlosti šíření této varianty. Jelikož ale takové číslo nedosáhneme, na podzim nás čekají restriktivní opatření. Jaké konkrétně vláda zavede, nevím, ale roušky v interiérech a zákazy velkých akcí určitě očekávat můžeme,“ míní Pačes.
Podobně to vidí i epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. „Nedá se samozřejmě předpokládat, že se deltě vyhneme, protože jsme se nevyhnuli ani jedné variantě. Z Británie se však nezdá, že by nějak výrazně stoupal počet hospitalizací nebo že by varianta prolamovala očkování,“ říká Smejkal. Ale dodává, že je třeba být na pozoru, protože je to nebezpečnější varianta a je nutné trasovat. MeSES kritizuje také možnost cestovat s jednou očkovací dávkou bez testování. Ze studií podle MeSES vyplývá, že neúplné očkování chrání vůči rizikovým variantám (beta, delta) výrazně méně než vůči počátečním variantám viru.