Deník FORUM 24 vyhrál soud s Parlamentními listy. Černé na bílém: Jsou proruské a šíří nepravdy

Eric Drooker

Společnost OUR Media požadovala od deníku FORUM 24 omluvu kvůli článku Problémem senátora Valenty není jen střet zájmů, ale ruská žumpa jménem Parlamentní listy. Soud však dal za pravdu argumentaci deníku FORUM 24 a díky článkům, které byly předloženy, uznal, že PL šíří nepravdy, jsou proruské a dávají prostor extremistům, jak se v textu píše. Deník FORUM 24 zastupoval u soudu doc. JUDr. Aleš Rozehnal. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné.

V předmětném článku bylo mimo jiné uvedeno, že Parlamentní listy permanentně šíří lži, dezinformace, názory extremistů a agentů StB. Dále se zde píše, že se tento web výrazně podílí na prohlubujícím se rozvratu české společnosti, na ruské hybridní válce proti západním demokraciím, čímž výrazně přispívá k udržování oligarchy Andreje Babiše u moci.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Obrana deníku FORUM 24 spočívala v tom, že se jedná o hodnotící soudy, které mají věcný základ, což bylo prokázáno předložením řady článků uveřejněných na Parlamentních listech, které obsahují dezinformace, nepravdy, jsou proruské či extremistické.

Aleš Rozehnal dále připomněl, že Parlamentní listy jiné konkurenty označují vulgárními výrazy, přičemž uveřejnily například článek, ve kterém na adresu deníku FORUM 24 uvedly, že se v jeho případě vlastně ani nedá psát o novinářské žumpě, jen o stoce lidské, nebo článek, ve kterém uvedl, že deník FORUM 24 záměrně lže. Vzhledem k tomu, že obchodní zvyklostí Parlamentních listů je osočovat jiné, není tedy v rozporu s dobrými mravy soutěže, když se v názorovém textu v deníku FORUM 24 o Parlamentních listech někdo vyjádří v podobném duchu.

Soud žalobu Parlamentních listů zamítl a uvedl, že předložené články prokazují, že tvrzení mají věcný základ, neboť Parlamentní listy píší nepravdy (jednalo se o témata jako chemtrails, teroristické útoky cyklistů atp.), dává prostor extremistům (např. Adam B. Bartoš), je proruský (např. Jiří Vyvadil) atd., přičemž hodnotící soudy deníku FORUM 24 nepřekročily přípustnou míru kritiky ve společnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články