Dezinformátorka Jana Peterková se obrátila na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), předsedkyni Městského soudu v Praze Jaroslavu Pokornou a Českou advokátní komoru s žádostí o zahájení kárného řízení a podání kárné žaloby na soudkyni Věru Trojanovou a advokáta Davida Lejčka. V pondělí se plánuje obrátit i na prezidenta Petra Pavla. „Domnívám se, že k podobnému porušení práv v historii soudnictví ještě nedošlo a rozsudek musí být prohlášen za neplatný,“ napsala odsouzená ve své výzvě.
Odsouzená Jana Peterková vyzvala ministra spravedlnosti, předsedkyni pražského městského soudu a Českou advokátní komoru, aby zahájili kárné řízení se soudkyní a advokátem z jejího trestního procesu. Ti měli svým neveřejným rozhodnutím porušit její právo na spravedlivý proces. „Soudkyně JUDr. Věra Trojanová a advokát Mgr. David Lejček se dopustili protiprávního jednání a porušení základního práva obžalovaného na nezávislý a spravedlivý soudní proces,“ napsala Peterková.
„Prostřednictvím e-podatelny jsem se na všechny tyto instituce obrátila dnes, kromě prezidenta republiky, kterému bude žádost o zahájení kárného řízení se soudkyní Věrou Trojanovou zaslána v pondělí poštou, ostatním institucím ještě pro jistotu též znovu poštou. Datum podání je dnešek,“ uvedla v sobotu Peterková.
Dav příznivců Peterkové, které soud uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie, vylomil v úterý dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Zasahující policie zadržela dvě osoby a událost prověřuje jako výtržnictví. Podle Peterkové ze strany davu nedošlo k žádnému ohrožení.
V důsledku tohoto incidentu soudci z místa odešli a v zasedání pokračovali na jiném místě bez přítomnosti veřejnosti. Podle Peterkové tím odebrali práva veřejnosti na sledování procesu. Odsouzená píše o „absolutním nezvládnutí celé situace ze strany vedení Městského soudu v Praze ve směru organizace soudního procesu“.
„Tento mediálně sledovaný proces a velká fanouškovská základna Jany Peterkové jasně deklaroval potřebu nařízení jednání ve velké soudní síni, aby právo veřejnosti na účasti procesu nebylo nezákonně odebráno. Pokud soudkyně nařídila jednání do místnosti pro cca 17 lidí, bylo její povinností s ohledem na ústavu ČR článek 96 odstavec 2 nechat veřejnost sledovat proces, i kdyby v místnosti měli stát, nebo se měl proces ještě v průběhu líčení přesunout do jiné větší místnosti, aby dodržela zákonný postup z hlediska Ústavy ČR,“ stojí ve výzvě.
Sama odsouzená u verdiktu přítomna nebyla. Soudkyně ji měla poškodit, když zahájila zasedání bez její přítomnosti. „Obžalovaná – Jana Peterková – se nemohla dostat do útrob soudní budovy kvůli obléhání lidu a dlouhé frontě u odbavovacích rámů. Nebyl problém dát vysílačkou pokyn ostraze, aby obžalovanou vpustili přednostně, nebo líčení posunout o 15 minut,“ napsala.
Dále bylo podle bývalé novinářky televize Nova porušeno její právo na účast jejího zmocněnce a důvěrníka Rudolfa Vávry, který nebyl zásahem justiční stráže protiprávně vpuštěn do soudní síně, a právo na účast v soudní síni jejího nového obhájce Norberta Naxery, kterého justiční stráž také nepustila dovnitř. Právě Vávra je jedním ze zadržených.