Jak ve své pravidelné zprávě uvádí Institut pro studium války ISW, ukrajinské jednotky provedly v posledních dnech protiútoky ve třech oblastech fronty a dosáhly při nich úspěchů. Kromě toho na Ukrajinu již dorazila z USA kazetová munice, takže lze předpokládat její brzké nasazení proti opevněné ruské obranné linii.
„Ukrajinské jednotky 13. července pokračovaly v protiofenzivních operacích nejméně ve třech oblastech fronty a dosáhly úspěchu v některých směrech, zejména na západě Záporoží, a postupovaly v okolí Bachmutu,“ píše se ve zprávě ISW.
Američtí analytici zároveň upozorňují, že generálmajor Ivan Popov, který byl ministrem obrany Sergejem Šojgu odvolán z funkce velitele 58. armády, vyjádřil na uniklé zvukové nahrávce, že byl vyhozen „za neustálé vyjadřování nespokojenosti s problémy na západní frontě v Záporoží“.
Navíc má armádní vedení stále problémy související s pokusem o vzpouru vedenou majitelem žoldácké armády Jevgenijem Prigožinem. Kreml totiž po této vzpouře údajně nařídil zadržení a suspendaci 13 vyšších důstojníků, což podle ISW značí, že Putin chce „očistit ministerstvo obrany od osob považovaných za neloajální“.
Mezi zadrženými je i velitel Vzdušných sil Ruské federace, zástupce velitele ruských jednotek na Ukrajině, armádní generál Sergej Surovikin, který je zadržován v Moskvě ve vazbě. Americký list The Wall Street Journal na základě svých zdrojů tvrdí, že generál by mohl být propuštěn, jakmile se Putin rozhodne, jak na následky vzpoury reagovat.
Již dříve se v expertních vojenských kruzích přetřásala myšlenka, že Vladimir Putin ignoruje stížnosti armádních představitelů, kteří poukazují na vojenská selhání ruských jednotek. Podle ISW jde hlavně o neshody mezi ruskými silami na Ukrajině ohledně dodávek techniky, munice a dalšího materiálu a také rozpory v plánování bojových misí. Analytici se domnívají, že evidentní potřeba ruského ministerstva obrany jednat o těchto otázkách s podřízenými veliteli „naznačuje existenci vážných problémů v systému podřízenosti“.
ISW se domnívá, že zřejmě i tyto dlouhodobé potíže vedou Rusko k tomu, že ministr zahraničí Sergej Lavrov již poněkolikáté zopakoval standardní výhrůžky jadernými zbraněmi, pokud bude Západ nadále pomáhat Ukrajině, zvláště pokud dodá stíhací letouny F-16.
Kreml se podle ISW snaží cíleně působit tak, aby docházelo ke zdání jaderné eskalace se Západem kvůli válce na Ukrajině. Snaží se tím oslabit západní podporu Ukrajině.
Přes všechny ruské výhrůžky však západní pomoc Ukrajině pokračuje. Z USA již dorazila avizovaná moderní kazetová munice, proti jejímž dodávkám Rusko rovněž hlasitě protestovalo, ačkoliv podobnou munici samo používá od samého počátku války; přestože Sergej Šojgu navzdory mnoha důkazům z bojiště o jejím nasazení ruskými jednotkami lhal a tvrdil, že Rusko se „se zdrželo použití kazetové munice během války na Ukrajině, ale pokud budou takové granáty dodány Ukrajině, ruské jednotky je proti ozbrojeným silám Ukrajiny použijí“.
Oleksandr Tarnavskyj, velitel seskupení Tavria ozbrojených sil Ukrajiny, dodávku kazetové munice potvrdil, ale poznamenal, že ještě nebyla v boji nasazena. „Právě jsme ji dostali, ještě jsme ji nepoužili, ale na bojišti nám může přinést obrovskou výhodu. Nepřítel dobře ví, co tato munice znamená, že ustoupí z pozic, kde lze tuto munici použít,“ řekl Tarnavskyj.
„Ukrajina nepožaduje kazetovou munici k invazi do Ruské federace, na rozdíl od ruské armády, která tento typ projektilu používá od začátku totální invaze. Ukrajina se zavázala zajistit použití kazetové munice pouze na vhodných místech a nikoli v obydlených oblastech. USA pomohou ukrajinské armádě určit místa použití munice a prioritu odminování území,“ prohlásil o dodávce munice americký ministr obrany Lloyd Austin.