Ve středu 12. října uplynulo přesně 446 let od okamžiku, kdy na český a uherský trůn nastoupil Rudolf II. Historická postava, která je většině lidí notoricky známa i díky výpravnému filmu Pekařův císař a Císařův pekař. V jedné scéně císař v podání Jana Wericha říká svému sluhovi, kterého hraje Václav Trégl, že pojedou do Brandejsa. A na zámek do Brandýsa nad Labem se za císařem i dalšími Habsburky, ale nejen za nimi, můžete vydat i vy. Je to jen kousek od Prahy a jezdí sem autobusy z Černého Mostu či Českomoravské.
Brandýský zámek je významnou renesanční památkou, která se na svých zdech pyšní skvostnými sgrafity. Býval letním a loveckým zámkem, který v průběhu 500 let navštívili všichni císaři habsburské dynastie včetně toho úplně posledního – nešťastného Karla I., jemuž se Rakousko-Uhersko doslova rozpadlo pod rukama.
Zámek v habsburské historii sehrál vskutku důležitou roli. Právě odsud se Ferdinand III. v časech třicetileté války zasloužil o záchranu staroboleslavského palladia země České. Ale hlavně se zde poprvé setkala Marie Terezie se svým budoucím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským. Jí bylo šest let, jemu patnáct. A Marie Terezie později z brandýského zámku vyrážela do Prahy ke své královské korunovaci.
V čase napoleonských válek zde měl císař František I. hlavní stan a roku 1813 tu přijal ruského cara Alexandra I. a pruského krále Fridricha Viléma III. k jednání koalice „tří císařů“ proti Napoleonovi před vítěznou bitvou národů u Lipska.
Posledním majitelem byl až do roku 1918 již zmiňovaný poslední císař rakousko-uherské monarchie a poslední český král Karel I. Rakouský. Ten zde pobýval již dříve jako důstojník 7. pluku lotrinských dragounů a v roce 1911 sem přivedl i svoji choť Zitu, která později na dobu strávenou v Brandýse vzpomínala jako na nejkrásnější roky manželství.
Po roce 1918 byl zámek jako habsburský majetek vyvlastněn a užíván jako kancelářská a dílenská budova Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Dokonce v něm byly zřízeny i byty. V roce 1995 jej pak převzalo město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, které jej nechalo zrekonstruovat a stará se o jeho provoz.
V samotném zámku na vás čeká expozice věnovaná Habsburkům a zvláště pak poslednímu císaři Karlu I. Ale také sbírka zbraní, uniforem, loveckých trofejí či odbočka k moderním českým dějinám v podání medailonů vybraných druhoválečných hrdinů, mezi nimiž nechybí například generálporučík Jaroslav Selner, generálmajor Emil Strankmüller či armádní generál Tomáš Sedláček.
A pokud by vás prohlídka zámku unavila, můžete si následně odpočinout v přilehlých zahradách, kde můžete obdivovat místní pávy či se jen tak procházet. I k Labi je to blízko. A pro turisty se nabízí možnost dojít kousek do Staré Boleslavi ke kostelu stojícím na místě, kde byl podle legendy zavražděn svatý Václav.
Zámek je do konce října otevřen od úterý do neděle od 10.00 do 16.00, od listopadu do března pak jen o víkendech ve stejnou dobu. Prohlídky začínají každou celou hodinu a opravdu stojí za zhlédnutí.