Do úmrtí na covid počítáme i oběti autonehod, řekl Blatný. Statistika i dokument ukazují opak

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (ČTK)

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví brání vysoká čísla zemřelých tak urputně, že u toho sám nahrává dezinformátorům. Podle něj Česko započítává v porovnání se světem počty o úmrtích na nemoc covid-19 příliš poctivě. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid jako člověka, který zemřel na covid,“ řekl ve čtvrtek ve sněmovně. Jenže statistiky hovoří jinak.

V České republice zemřelo na koronavirus bezmála 15 tisíc osob. Toto číslo vyplývá z oficiálních statistik zveřejněných na portálu ministerstva zdravotnictví. Šéf resortu Jan Blatný však na dnešním jednání sněmovny sdělil, že podle něj Česká republika úmrtí vykazuje příliš poctivě, ale i přesto není po epidemické stránce horší než Německo.

„K 19. 1. má Německo na svých 83 mil. obyvatel hlášeno 1700 mrtvých denně. Kdybych to přepočítal na počet lidí v České republice, tak ten poměr vyjde tak, že by v u nás muselo za ten den zemřít 204 lidí. Nezemřelo jich 204. A to ještě pominu, že i smrti se vykazují úplně jinak, my vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid jako člověka, který zemřel na covid,“ uvedl na plénu Blatný.

Jenže to není tak úplně pravda, o čemž svědčí i statistiky tzv. „nadúmrtí“ v České republice – tedy nadpočetná úmrtí, která se vymykají každoročnímu průměru. Koncem roku na ně například upozornil expert Jan Kulveit z Oxfordské univerzity. Podle něj tato statistická odchylka přímo koreluje s úmrtími v souvislosti právě s koronavirem. „Přímo a kauzálně. Spekulace o jiných důvodech, proč mohli umřít, jsou většinou někde na škále mezi ‚velmi nepravděpodobné‘ po ‚totální fantasmagorie‘. Alternativní příčiny úmrtí by musely mít tu vlastnost, že velmi přesně kopírují epidemii covid, s efektem v řádu týdne či dvou,“ napsal Kulveit.

Na stejný statistický fenomén upozorňuje i sociolog Daniel Prokop. Ve stejném období od října do konce roku 2020 zemřelo o 13 tisíc lidí více. Ministerstvem evidovaný počet je přitom okolo 9 tisíc.

 

Přímo v dokumentaci ministerstva zdravotnictví se navíc uvádí, že statistika bere v úvahu „úmrtí v důsledku klinicky odpovídajícího onemocnění u osoby s potvrzenou nebo pravděpodobnou nákazou původcem covid-19, pokud není přítomna jiná příčina úmrtí která s covid-19 nesouvisí (například úraz)“.

Blatný tak tímto prohlášením, ve své snaze obhájit sporná rozhodnutí vlády, která měla vliv na zhoršení počtu nakažených (a zemřelých) u nás, přímo nahrál na smeč dezinformátorům a lidem, kteří zpochybňují vážnost současné epidemické situace. Právě na dezinformačních serverech se často objevují zmínky o neregulérnosti statistik, které podle nich jen „straší, lžou a přehání“.

Takové výroky mohou ještě více prohloubit nedůvěru k jakýmkoli protiepidemickým opatřením, která vláda zavádí. Mělo by být v jejím zájmu proti dezinformacím a polopravdám bojovat, a nikoliv je tímto způsobem přikrmovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]