O délce izolací a karantén nařizovaných kvůli covidu-19 jednala na středečním zasedání vláda Petra Fialy (ODS). Rozhodla o jejich zkrácení na pět dní, změna začne platit v úterý. Počínaje 17. lednem začne také povinné testování všech zaměstnanců na koronavirus, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by mělo trvat tři týdny. Kabinet se těmito opatřeními snaží bránit prudkému nástupu varianty omikron.
Karanténa a izolace v současnosti trvají dva týdny, přičemž karanténu lze ukončit po týdnu negativním testem. „Bezesporu je nutné je zkrátit. Pět dnů je horizont, na kterém se vědci shodují,“ prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ještě před jednáním vlády, která tuto změnu odsouhlasila.
„Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s šířením nákazy varianty omikron dospělo k tomu, že je i na základě zahraničních zkušeností potřebné zkrátit karanténu a izolaci na pět dní,“ oznámil premiér Petr Fiala (ODS). „Omikron je rychlá nákaza s rychlým nástupem,“ doplnil Válek s tím, že změna začne platit příští týden v úterý pro všechny bez výjimky.
Povinné testování zaměstnanců
Podle očekávání vláda rozhodla i o povinném testování všech zaměstnanců, které vyžadoval ministr zdravotnictví a o kterém kabinet už jednal i se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Začne 17. ledna a probíhat bude pomocí antigenních sebetestovacích sad.
Hrazeny budou z veřejného zdravotního pojištění. Pokud test vyjde pozitivní, ohlásí zaměstnavatel nákazu krajské hygieně, ta ji zanese do systému a současně odchází infikovaný pracovník do karantény. „Budeme pečlivě monitorovat, jak se bude vyvíjet varianta omikron. Očekáváme, že opatření bude platit maximálně tři týdny,“ sdělil ministr zdravotnictví.
Výběr informací o karanténě a izolaci (karanténa i izolace nakažených s nemocí covid-19 bez příznaků bude zkrácena na pět dní):
– Karanténa je oddělení osob podezřelých z nákazy od ostatních osob. Osoby podezřelé z nákazy jsou lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou či se vyskytovali v rizikové oblasti, avšak v daný moment nemají příznaky onemocnění. Většinou karanténa spočívá v omezení různých aktivit až po úplné omezení kontaktu s okolím. Obvykle je v domácím prostředí.
– Izolace je opatření, které slouží k oddělení nemocných (případně osob s laboratorně prokázanou infekcí, avšak prozatím bez příznaků, tedy v inkubační době) od zdravých osob. Může být buď v domácím prostředí (u méně závažné infekce), či na infekčním oddělení v nemocnici (závažné infekce).
– Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.
– Délka karantény a izolace byla původně stanovena na 14 dnů, od 1. září 2020 byly karantény i izolace zkráceny na deset dnů. Loni v únoru vláda rozhodla, že se karanténa i izolace prodlouží opět na dva týdny. Důvodem bylo šíření nakažlivějších variant koronaviru. Výjimka byla udělena lidem, u nichž se v posledních třech měsících covid-19 potvrdil. Od března 2021 do karantény nemusí ani lidé, kteří už byli očkováni oběma dávkami vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů.
– V současné době trvá izolace nakaženého 14 dní od pozitivního testu a karanténa jeho kontaktů také dva týdny, pokud není ukončena negativním testem. Ten je možné podstoupit, pokud osoba nemá příznaky, po sedmi dnech od kontaktu. Výjimku z karantény mají lidé očkovaní a ti, kteří nemoc prodělali v posledním půlroce, pokud nežijí s nakaženým v jedné domácnosti.
– Izolace nakažených a karanténa se podle dnešního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) zkrátí na pět dní. Je to potřebné kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doplnil, že změna bude účinná od úterý příštího týdne. Důvodem ke zkrácení karantén byla podle dřívějších vyjádření členů vlády obava, že by kvůli velkému množství nakažených a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky.
– Karanténu nařizují hygienici či speciální trasovací callcentrum. Jsou v ní lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženým a měli negativní test.
– V izolaci jsou lidé s pozitivním testem. Nemusí do ní ti, kteří v posledním půlroce covid měli, byli v nařízené izolaci a nemají příznaky. Izolace trvá nejméně 14 dní, poté může praktický lékař propustit z izolace, pokud izolovaný poslední tři dny neměl příznaky onemocnění.
– Lidem v karanténě či izolaci je vyplácen příspěvek až 370 Kč denně. Podle nyní plané normy je příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, vyplácen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali nebo dostanou od konce loňského listopadu do konce letošního února.
– Příspěvek k náhradě mzdy či platu se už vyplácel loni od března do konce června. Měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty. Bonus nepodléhá dani z příjmů ani exekuci a nezapočítává se do příjmů pro výpočet sociálních dávek. Takzvanou izolačku v jarním koronavirovém období čerpalo 363 000 lidí, stát za toto opatření vyplatil zhruba 1,1 miliardy korun. Podle tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) díky příspěvku podstoupilo karanténu o 30 000 lidí měsíčně více než v době, kdy příspěvek uzákoněn nebyl.
– Během současné pandemie musela v Česku do karantény jako první pětice Čechů, které 3. února 2020 přivezlo letadlo z čínského Wu-chanu. V karanténě v pražské Fakultní nemocnici Bulovka byli do 17. února, u žádného se nákaza nepotvrdila. Mnohem více lidí se ocitlo v karanténě poté, co 1. března testy v ČR odhalily první tři případy nákazy novým typem koronaviru.
– V karanténě se ocitly i celé obce či regiony. Například od 16. do 30. března 2020 byl uzavřen region Litovle, Uničova, Červenky a přilehlých obcí na Olomoucku, kde žije 24 000 lidí. Celá obec Kynice na Havlíčkobrodsku s asi 90 obyvateli byla v karanténě od 16. března do 1. dubna 2020. Kvůli koronaviru vláda dokonce vyhlásila plošnou karanténu, tzv. lockdown. V nouzovém stavu loni od 1. března na tři týdny výrazně zpřísnila pravidla pro pohyb lidí, až na výjimky zakázala cestování mezi okresy. Také zavřela školky i zbývající otevřené školy či zpřísnila pravidla pro zakrytí nosu a úst. Po uplynutí tří týdnů se ale opatření uvolnila jen mírně, například zákaz cest mezi okresy zůstal v platnosti až do konce nouzového stavu 11. dubna.
Zprávu aktualizujeme