Dobytek na jedno použití. Uniklý rozhovor ruských velitelů odhalil neoficiální rozkaz

Zničené ruské bojové vozidlo a padlý voják.  (Ministerstvo obrany Ukrajiny / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Zničené ruské bojové vozidlo a padlý voják. | FOTO: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Velitelé ruské armády měli dostat rozkaz, aby posílali na frontu přednostně vojáky, kteří se chtěli vyhnout odvodům nebo se vzepřeli rozkazům. Dokazuje to uniklá nahrávka, na které spolu mluví dva ruští vojáci. Jeden z nich označil odvedence za dobytek na jedno použití. Informovala o tom ruskojazyčná televize Nastojaščeje vremja, která je součástí rozhlasové stanice Svobodná Evropa. 

Nahrávku získala stanice od svého zdroje z ukrajinských tajných služeb. Ruský důstojník Govorov, který působí na severní frontové linii, na ní vypráví jinému vysoce postavenému příslušníkovi armády jménem Ševcov o verbování rekrutů do bojů na Ukrajině.

Ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík (vlevo) a pořadatel akce Ladislav Vrábel na demonstraci Česká republika na 1. místě s názvem Nenásilná revoluce, 28. září 2022 (ČTK / Kamaryt Michal)

Govorov přiznává, že existuje neoficiální nařízení, podle kterého se mají posílat problémoví vojáci do útočných oddílů v první linii. Má jít o muže, kteří nesouhlasí nebo odmítají sloužit.

„Stručně řešeno, neoficiální rozkaz, ani ne mezi řádky, zní, že všichni, kteří se vyhýbají službě a ostatní, budou převeleni na pozice na jedno použití v úderných jednotkách. A v případě, že by to přežili, vypořádáme se s nimi až po vítězství. Tento dobytek bude naverbován. A co budou dělat na frontě? Budou v trestném praporu,“ prohlásil ruský důstojník. „Uvidíme, jak to dopadne,“ odpověděl mu Ševcov.

Přežít za každou cenu

Dění v armádě už dříve popsali také dva Rusové, kteří se do bojů na Ukrajině zapojili. Podle svých slov šli z ruského vězení rovnou do první linie, kde kolem nich umíraly desítky lidí a kde jim zabití hrozilo i od vlastních velitelů. Americké stanici CNN řekli, že na bojišti se snažili jakkoli přežít a stali se otupělými vůči utrpení a úmrtím svých kolegů, stejně jako vůči zabíjení Ukrajinců.

„Člověk by si myslel, že bude něco cítit, když někoho zabije. Ale ne, prostě jdete dál,“ popsal jeden z mužů. Dvojice prozradila, že během několika týdnů ve válečné zóně u nich převládl jediný instinkt. A to přežít za jakoukoli cenu.

Muži se do řad ruské invazní síly dostali na konci léta přes žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, jejíž šéf Jevgenij Prigožin tehdy pro Moskvu rekrutoval bojovníky v ruských věznicích. Vojáci, jejichž totožnost CNN v zájmu jejich bezpečí nezveřejnila, jsou ženatí a mají děti. Jeden z nich si odpykával dvacetiletý trest za zabití. Ukrajinci je zajali ke konci loňského roku.

Ruská armáda, Ilustrační foto (AdobeStock)

Oba Rusové ve více než hodinovém rozhovoru popsali, že se účastnili útoků připomínajících boje z první světové války. „Bylo nás devadesát, šedesát zemřelo při prvotním výpadu,“ líčil jeden z mužů první ofenzivu, do níž byl na východě Ukrajiny zapojen. „Když jedna skupina není úspěšná, hned je vyslána další. Když je druhá neúspěšná, pošlou další skupinu,“ pokračoval.

Druhý z dvojice pak hovořil o útoku skrze les nedaleko města Lysyčansk v Luhanské oblasti, který nakonec trval pět dní. „První kroky do lesa byly složité kvůli všem těm rozmístěným minám. Z deseti chlapů bylo sedm okamžitě zabito,“ vylíčil. „Jste tam pět dní, lidé umírali hned vedle mě, modlili se k bohu, prosili o vodu,“ doplnil.

Přes 160 tisíc mrtvých vojáků

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Prigožin v pátek oznámil otevření 58 náborových středisek ve 42 městech po celém Rusku. Podle médií se snaží doplnit své jednotky, které utrpěly velké ztráty v bojích na východě Ukrajiny. „Ve 42 městech Ruské federace byla otevřena střediska náboru do Wagnerovy skupiny. Přicházejí noví bojovníci, kteří nás budou doprovázet, aby bránili svou zemi a své rodiny,“ vzkázal v prohlášení. K oznámení byl připojen soupis středisek, z nichž většina se nachází v posilovnách a v klubech bojových umění.

Ruské ztráty od začátku invaze už přesáhly 160 tisíc vojáků, oznámil v úterý ráno ukrajinský generální štáb. Čísla však není možné oficiálně ověřit. „Nehledě na značné ztráty nepřítel pokračuje v útočných operacích ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Během uplynulých 24 hodin ukrajinské jednotky odrazily více než stovku nepřátelských útoků na uvedených úsecích fronty,“ napsalo ukrajinské velení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články