Dne 7. října, na tzv. Černou sobotu, uneslo teroristické hnutí Hamás z Izraele přes 240 lidí, z nichž je mnoho žen, dětí a starých lidí. Věk unesených sahá od 10 měsíců do 85 let. V zajetí Hamásu přibyl ještě novorozenec, který se narodil ženě, jež byla unesena ve vysokém stupni těhotenství. Již dříve byly propuštěny čtyři ženy, a několik dalších osob bylo nalezeno mrtvých, popravených Hamásem.
V noci z úterý na středu byla izraelskou vládou odsouhlasena dohoda s teroristickým hnutím Hamás o propuštění části rukojmích. Dohodu zprostředkovává Katar, dlouhodobý podporovatel Hamásu, spolu s Egyptem. Třetím prostředníkem jsou Spojené státy americké. Bidenovi dohoda pomůže politicky, protože nezanedbatelná část voličů Demokratické strany je výrazně propalestinská a požaduje zastavení bojů bez ohledu na osud unesených. Podpora Izraele tedy Demokratické straně uškodila v očích části voličské základny.
Dohoda předpokládá propuštění části rukojmích. Je vysoce kontroverzní a v izraelské společnosti vzbuzuje obrovské emoce. Dokonce i poměrně velká část rodin samotných unesených požadovala, aby byli propuštěni všichni společně, protože rozhodovat o tom, že např. život dítěte má větší cenu než život mladého muže nebo staré paní je neetické. Mnozí Izraelci těžce nesou rozhodování, kdo bude a kdo nebude propuštěn, protože oprávněně cítí, že ti, kteří nebudou propuštěni, mají mnohem menší šanci se v budoucnu ze zajetí dostat živí. V pondělí vzbudil pozdvižení mezi rodinami unesených návrh některých stran na uzákonění trestu smrti pro teroristy, protože se obávají, že Hamás z pomsty zabije jejich unesené rodinné příslušníky.
Základní body odsouhlasené dohody jsou tyto (ne všechny body jsou zcela jasné): Bude propuštěno 50 unesených, především dětí a matek. Izrael odmítl propuštění pouze dětí s tím, že jejich matky by zůstaly v Gaze. Na druhé straně Hamás nesouhlasil s propuštěním celých rodin. Každý den bude propuštěno deset unesených. Hamás tvrdí, že je připraven v první fázi propustit zmíněných 50 osob. V další fázi mohou být případně propuštěni další vězni včetně vojáků, a také předána mrtvá těla.
Byl již zveřejněn seznam dětí a matek, které mohou být podle dohody propuštěné. Jedná se o matky s dětmi nebo samotné děti, které byly uneseny bez rodičů, často poté, co jejich rodiče byli před jejich očima zavražděni. V některých případech byli zavražděni i někteří sourozenci dětí. V případech, kdy byla unesena celá rodina, bude propuštěna jen matka s dětmi, otec zůstává v zajetí. Nebudou však propuštěni všichni, protože Hamás tvrdí, že ne všechny ženy a děti jsou v zajetí u nich, část mají jiné skupiny, jako je např. Islámský džihád. Hamás má údajně jenom třicet dětí (z celkového počtu 49) a osm matek. Zbylých dvanáct propuštěných mají být starší ženy. Součástí dohody nejsou cizinci bez izraelského občanství. Ti budou údajně propuštěni samostatně.
Bylo dohodnuto čtyřdenní příměří v Pásmu Gazy, kdy bude každý den propuštěno část unesených, s potenciálem prodloužení, když Hamás najde další unesené. Za každého uneseného propustí Izrael tři palestinské vězně. Zatím není zcela zřejmé, o koho se bude jednat. Mělo by jít převážně o ženy a mladistvé, a jen ty, co nejsou členy Hamásu a „nemají na rukou židovskou krev“ (tj. nejedná se o teroristy). Podle nových zpráv se zdá, že snad mezi nimi budou i někteří teroristé, ale seznam nebyl ještě zveřejněn. Po jeho zveřejnění bude mít nejvyšší soud 24 hodin na vznesení námitek proti propuštění. Každopádně je ale zřejmé, že dny, kdy bylo za jednoho Gilada Shalita propuštěno přes tisíc nebezpečných teroristů, jsou už nenávratně pryč.
Podle dohody se Izrael zdrží v době příměří po šest hodin každý den používání dronů v Pásmu Gazy. Drony jsou zcela zásadní, protože monitorují pohyb teroristů mimo tunely a případné přesuny unesených. Proto je tato podmínka pro Hamás tak důležitá, protože doufají, že hodiny bez izraelského monitoringu jim dají možnost přeskupit síly k novému boji. Izrael oznámil, že okamžitě po naplnění podmínek příměří se vrátí k boji a bude bojovat až do návratu všech unesených a úplného zničení Hamásu.
Součástí dohody je také, že Izrael povolí do Gazy vjezd 200 nákladních vozů vezoucích potraviny, léky a palivo. Potraviny a léky již jsou dodávány do Pásma Gazy několik týdnů, zásadní změna je pouze palivo. Toto je asi nejspornější bod dohody. Palivo totiž umožňuje teroristům používat podzemní tunely, protože bez paliva jim nefunguje ventilace. Také bez něj nemohou střílet rakety na Izrael, což dělají několikrát denně už 44 dní. Celkový počet vystřelených raket je více než sedm tisíc.
Bylo také dohodnuto, že Červený kříž navštíví všechny zajaté, zkontroluje jejich zdravotní stav a poskytne jim lékařskou péči. Červený kříž byl opakovaně kritizován za to, že nevyvíjí tlak na Hamás, aby mu bylo umožněno navštívit unesené, a zajímají ho pouze palestinští civilisté.
Izrael příliš nevěří tomu, že dohoda bude ze strany Hamásu dodržena, a je možné, že příměří dlouho nevydrží. Izraelská strana zřejmě doufá, že alespoň část rukojmích se dostane na svobodu.