Blamáž poslance Stanislava Berkovce, který připravil „zpravodajskou“ složku, jak se postavit ke kandidátům do Rady České televize, má svoji dohru. Berkovec skončí v čele sněmovního Volebního výboru, odpovědného za nominace do veřejnoprávních rad. Podle parlamentních zdrojů ho nahradí jeho kolega z hnutí ANO Aleš Juchelka.
Bývalý moderátor pořadu Rady ptáka Loskutáka na TV Nova Berkovec svůj nepochopitelný exces neustál. Před volbou šesti nových členů Rady České televize rozeslal na desítky e-mailových adres svůj soukromý pohled, co si myslí o všech osmnácti kandidátech a jejich přínosu v případě zvolení. Základním kritériem byl přitom jejich vztah k řediteli České televize Petru Dvořákovi a schopnost týmově kooperovat s hnutím ANO.
Toto profesionální kompro bylo zpracováno do nebývalých podrobností. Seznamovalo adresáty s detailními údaji nejen o kandidátech, ale i o jejich profesních a osobních kontaktech. Vyplynulo z něj doporučení pětice favoritů, skupina neutrálních a v neposlední řadě výčet pro hnutí ANO nevyhovujících kandidátů.
Nejasnosti kolem kompra
Berkovcův výstřední počin dosud skrývá řadu nejasností. Podle zjištění portálu Info.cz tuto „babišovskou“ složku nerozeslal všem kolegům z klubu ANO, ale jen 45 z celkového počtu 78. Neobdrželo ji prý ani zbývajících šest členů Volebního výboru za hnutí ANO, ale ani šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek a premiér Andrej Babiš. Naopak měla doputovat do dalších poslaneckých klubů.
Opozice vyzvala Berkovce k rezignaci z postu předsedy Volebního výboru, což ve Sněmovně přislíbil učinit „při nejbližší možné příležitosti“. Impuls k tomuto kroku přišel přímo od Babiše. Nechce se ale věřit, že by jinak nevýrazný poslanec, který měl kvůli svému rozporuplnému působení už tak chatrnou pozici v klubu ANO, podnikal takovou partyzánštinu pouze na vlastní pěst.
Berkovec nerozporoval zjištění, že se na výrobě kompra výrazně podílel jeho kontroverzní spolupracovník Michal Walter Kraft. Kraft je současně asistentem poslance Jaroslava Foldyny, který mezitím přeběhl z ČSSD k Okamurovi. Všechny tři spojuje mimořádný a veřejně projevovaný respekt k zájmům ruského prezidenta Putina.
Je ovšem vysoce pravděpodobné, že o této aktivitě vědělo více lidí, kteří Berkovcův „soukromý názor“ posvětili. Jelikož hlavním vyjednavačem ANO ve Sněmovně je Faltýnek, je jen obtížné uvěřit jeho dušování, že o ničem nevěděl.
Nabourání scénáře
Únik skandálního materiálu do médií poněkud zamíchal kartami. Velmi pravděpodobně naboural hladké zvolení všech preferovaných kandidátů ANO už v prvním kole. To nepřímo přiznal i Faltýnek, když vyslovil skepsi, že se za daných okolností podaří zvolit všechny radní. Ze šesti v březnu uvolněných míst zatím prošli jen tři nástupci.
Mezi nimi uspěli Roman Bradáč a Pavel Kysilka, které Berkovec „shodou okolností“ doporučoval ke schválení. Další tři jeho kandidáti Marek Hladík, Eva Hubková a Vladimír Pikora ovšem naprosto propadli.
Bývalý ředitel zpravodajství České televize a dříve Dvořákův protikandidát na post ředitele Roman Bradáč je v Berkovcově zprávě popisován jako mezi pracovníky ČT respektovaný odborník. „Nemá dobrý vztah s Petrem Dvořákem, nesouhlasí s podobou zpravodajství a publicistiky České televize. Politicky neaktivní. Je schopen pracovat v týmu. V médiích má mnoho známých, nebo žáků, proto nevzbudí žádné kontroverze. V Radě ČT nebude v žádném případě zastupovat zájmy Petra Dvořáka,“ uvádí zpráva.
Pavel Kysilka je předsedou dozorčí rady Českých drah, kam ho přivedl tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík. „Je pravděpodobné, že jeho zvolení do Rady ČT by bylo prezentováno jako dosazení člověka blízkého ANO. Za své profesní historie, především v Erste Group ČR, ČNB a České spořitelně, byl v kontaktu s PPF. Velmi silný spojenec v případě kooperace, avšak velmi silný protivník v případě opačném. Tento kandidát by snad v Radě ČT nezastupoval zájmy Petra Dvořáka,“ komentuje Berkovec.
Třetím novým radním, který podobně jako Kysilka prošel sítem prvního kola jen velmi těsně, je bývalý hokejista a paroubkovec Jiří Šlégr. „Dá se předpokládat, že v Radě ČT nebude hájit zájmy Petra Dvořáka. Přinese (snad) hlasy části ČSSD,“ míní analýza.
Komplikace pro radní
Do druhého kola, které se po koronavirové přestávce uskuteční až v dubnu, postupují z Berkovcova pohledu „neutrální“ kandidáti Hana Lipovská, Pavel Matocha, Ivan Douda a Lubomír Xaver Veselý a „nevyhovující“ Zdeněk Holý a Michal Klíma. Počet jejich získaných hlasů nyní není podstatný, jelikož ve druhém kole může být všechno jinak. V tajné volbě nemusí ani platit předběžné dohody, že dvě místa budou vyhrazena radním více vyhovujícím opozici.
Zveřejnění pamfletu a provalení hlavního záměru oslabit pozici ředitele Dvořáka však zvoleným radním paradoxně zkomplikovalo situaci. Budou pod silnějším drobnohledem. Zejména u respektovaného ekonoma Kysilky bude zajímavé pozorovat, jak se vyrovná s Berkovcovou nálepkou kandidáta ANO a „velmi silného spojence v případě kooperace“. To ovšem ještě neznamená, že se původní cíle nepodaří „vhodnou“ dovolbou z „neutrálního“ okruhu naplnit.
Berkovec v každém případě za svoji dětinskou chybu zaplatí. V krátké době předvedl už druhý lapsus. V říjnu zařídil únik záznamu neveřejného sněmovního semináře, na kterém se před kriticky naladěnými provládními poslanci zpovídalo vedení České televize a členové její rady.
Video rozšířil jeden z kandidátů do Rady ČT Xaver Veselý, který na svoji šanci zatím stále čeká. Musel být jistě nemile překvapený, když se tolik snaží a podbízí, a poté se o sobě v Berkovcově rozboru dočte, že se „nedá z důvodu jeho kontroverznosti vyloučit, že jeho působení v Radě ČT bude kontraproduktivní“.
Výměna moderátorů
Několik dobře informovaných zdrojů z Poslanecké sněmovny potvrdilo, že Berkovce v čele Volebního výboru nahradí jeho kolega z klubu ANO Aleš Juchelka. Dříve pracoval v České televizi jako scenárista, dramaturg a moderátor. Nejvíce se proslavil dvanáctiletým moderováním hudebního pořadu Medúza, na němž spolupracoval s Richardem Krajčem, který v posledních letech rovněž zakotvil v Babišově přízni.
Jak se toto střídání stráží projeví v dalším vývoji kolem České televize, a jestli vůbec nějak, to ukáže čas. Namístě jsou důvody ke skepsi. Nicméně výměna moderátorů z hnutí ANO, vynucená Berkovcovým ostudným výbuchem, upravuje dramaturgické scénáře.