Jeden z největších dopravců nemocných v Libereckém kraji, Zdravotní doprava Štěpánek, spočítal, kolik ochranných prostředků od státu dostal, aby chránil posádky sanitních vozů. Výsledek je: nula. Jde o roušky, respirátory, ochranné obleky, ochranné brýle, rukavice a dezinfekci.
Tento poskytovatel dopravně-zdravotních služeb neměl zatím šanci dostat se ani k několika málo kusům z těch milionů pomůcek, které Česká republika nakupuje v Číně, odkud k nám koronavirus dorazil. Dvacet posádek sanitních vozidel, která měsíčně převezou více než 4000 pacientů, je tak zcela odkázáno na doma šité ochranné prostředky.
Dopravce prosí o sdílení této informace, kterou datoval k 16. hodině 24. března 2020. „Nevěřte tak informacím, že je o všechny zdravotníky v 1. linii postaráno a že mají alespoň na pár dnů ochranné prostředky zajištěné! Naléhavě potřebujeme alespoň respirátory FFP2. Současně děkujeme manželkám a přítelkyním našich řidičů za našití roušek, taktéž všem ze skupiny ROUŠKY OD NÁS, PRO VÁS a děkujeme za dar 1,5 litru dezinfekce na ruce od Radka Lípy, starosty Zákup,“ vzkazuje dopravce.
Informace přímo z terénu tak ostře kontrastuje s oficiálním sdělením premiéra Babiše a jeho vlády. O zdravotnický personál evidentně není postaráno. Někteří nedostali ani jednorázovou roušku a trochu dezinfekce. A to i přesto, že denně přepravují nemocné. Mnoho lidí, ale jak je vidět tak i pracovníků ve zdravotnictví, je odkázáno na domácí výrobu. Lidé si vyrábějí roušky, míchají vlastní dezinfekci a podobně. A kdo by chtěl pomoci ve větším měřítku, dostane přes prsty. Tak jako výrobce destilátů Martin Žufánek. Ten ohlásil, že bude ve svém lihovaru vyrábět dezinfekci. Celníci mu to po několika dnech zakázali a vzkázali, že pokutu mu protentokrát odpustí. Vlastní roušky si musejí šít i armádní výsadkáři, ani o ty se vláda nedokázala postarat.