Premiér Petr Fiala (ODS) poprvé v tomto volebním období navštívil Velkou Británii. V londýnském Lancaster House se setkal s Borisem Johnsonem a se svými protějšky z Visegrádské čtyřky. Hlavním tématem byla evropská bezpečnost v kontextu aktuálního dění na Ukrajině. Diskutovali ale také o energetické a kybernetické bezpečnosti. Později jednal i s ministerským předsedou Spojeného království mezi čtyřma očima.
„Ráno se setkaly země skupiny V4, kde jsme se bavili o přípravě na setkání s panem premiérem Johnsonem a také o nadcházejícím jednání Evropské rady v Paříži. Součástí naší dopolední schůze byla i výměna zkušeností s tou současnou krizí, jak na nás působí, jaký vliv má ruský útok na Ukrajinu, co se děje s uprchlíky a jak k tomu jednotlivé země přistupují,“ otevřel Petr Fiala tiskovou konferenci po konci své třetí zahraniční cesty v roli premiéra.
Schůzku s Borisem Johnsonem pokládá předseda české vlády za užitečnou, protože se podle něj ukázalo, že se všechny státy dívají na řadu věcí podobně. „Ať už jde o nutnost podpory Ukrajiny všemi prostředky, které máme k dispozici, nebo ať už jde o to, že je potřeba uvažovat o dalších sankcích vůči Rusku. Bavili jsme se také o snížení závislosti na nerostných surovinách z Ruska. To je velký úkol pro Evropu i pro Velkou Británii.“
„S Borisem Johnsonem jsme se potkali poprvé. Bylo to velmi přátelské. Vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británií jsou dlouhodobě velmi úzké. Bavili jsme se o tom, jak v nich pokračovat, na co navazovat, co můžeme prohloubit. Mluvili jsme samozřejmě i o situaci na Ukrajině,“ uvedl Fiala.
Postup proti Rusku musí být podle předsedy ODS jednotný u všech států Evropské unie. „Minimálně Česko, Slovensko a Polsko jsou země, požadují vůči Rusku co nejtvrdší kroky. Jsme připraveni pomáhat Ukrajině všemi prostředky. Jsme také země, kterých se velmi výrazně dotýká uprchlická vlna. Čísla rostou každým dnem. Problémy, které budeme mít, budeme muset zvládnout.“
Společně s ostatními premiéry V4 a Borisem Johnsonem jsme se shodli, že budeme i nadále posilovat naší spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti.
Shodli jsme se také na tom, že musíme snížit energetickou závislost na Rusku a nadále společně postupovat proti ruské agresi na Ukrajině. pic.twitter.com/QSK35V9iio
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 8, 2022
„Bavili jsme se hlavně o věcech, které nás spojují. Určité rozdíly tu jsou. O těch asi ani nemusím mluvit. Například Maďarsko je méně připraveno posílat vojenskou techniku na Ukrajinu než třeba Česká republika. Cílem jednání bylo domluvit se na společných pozicích. To, co z toho jednoznačně vyplývá, je podpora Ukrajině a Ukrajincům v jejich statečném boji,“ dodal Fiala před londýnským Lancaster House.
„Je potřeba změnit ruský přístup“
V dnešním rozhovoru pro stanici ABC News řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že Ukrajina se může vzdát ambice vstoupit do Severoatlantické aliance a dal tak najevo, že poslední požadavky Moskvy nejsou podle Kyjeva úplně nepřijatelné. „Je na Ukrajincích, aby se rozhodli, jaké kroky udělají. Jsou to nesmírně obtížné situace,“ okomentoval na tiskové konferenci po schůzce s Borisem Johnsonem slova ukrajinského prezidenta Petr Fiala.
„Jádro problému nespočívá v tom, jak se chovají Ukrajinci. Problém spočívá v ruské agresivní politice, která je nepřijatelná, porušuje mezinárodní řád a která nebyla ochotna k žádnému diplomatickému řešení. Vzpomeňme si, že než Rusko zaútočilo na Ukrajinu, tak probíhala neustále nějaká diplomatická jednání v nejrůznějších formách. Nevedla ale k výsledku, protože Rusko k výsledku dospět nechtělo,“ doplnil předseda české vlády.