Po fotbalovém zápase Slavie s Leicesterem padají hlavy. Po premiérově poradci Romanu Prymulovi skončil ve funkci další účastník, zástupce hlavní hygieničky Jan Marounek. Ministr Jan Blatný ovšem současně přehlíží porušení vládních nařízení samotným premiérem.
Blatný navenek projevil zdání rázného ministra, když odsoudil účast svého předchůdce Romana Prymuly a zatlačil na postih svého podřízeného Marounka, jehož odbor ochrany veřejného zdraví povolil výjimku k pořádání fotbalového utkání na stadionu pražské Slavie. Zdání klame. Nepopulární ministr zdravotnictví, který veřejně přiznává svoji bezradnost, jen reaguje na neudržitelnou blamáž a jedná pod tlakem premiéra Babiše.
Podivná výjimka
Situace je mnohem složitější. Oprávněné jsou už námitky, jak je možné, že ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimku na zápas Evropské ligy s omezeným počtem diváků v době rostoucího rizika, kdy je na tom Česko v počtu nakažených nejhůře ze zemí EU.
Tuto výjimku schválil na žádost Národní sportovní rady odbor ochrany veřejného zdraví. Nakonec ho posvětila i hlavní hygienička Jarmila Rážová, jíž současně dělal šéf tohoto odboru Marounek zástupce. Ten se navíc utkání zúčastnil spolu s Prymulou na VIP tribuně, což vypadá jako projev vděku ze strany vedení Slavie za vstřícný přístup. Marounek se později úsměvně vymlouval, že tam byl služebně.
Jednotlivé státy mají pravomoc rozhodovat o tom, zda kvůli špatné epidemické situaci povolí zápasy evropských fotbalových soutěží UEFA, nebo se odehrají na neutrální půdě. Je zarážející, že ministerstvo zdravotnictví udělilo Slavii tuto výjimku v situaci, kdy se Česko potácí na dně světových tabulek vývoje epidemie.
Tato papalášská arogance je nemístná i z toho důvodu, že se nehrají nižší fotbalové soutěže, natož s diváky, což Blatného protiepidemický systém PES v pátém stupni rizika zakazuje.
Jak se to může stát v době, kdy vláda nemá situaci pod kontrolou, policie rozhání sáňkující děti na Petříně a plukovník ve výslužbě Prymula volá po tvrdém plošném lockdownu, aby lidé nemohli několik týdnů vycházet z domu?
Tvrdíkův lobbing
V této souvislosti lze zmínit roli Národní sportovní rady vedené dnes už bývalým poslancem ANO Milanem Hniličkou, který se musel vzdát poslaneckého mandátu kvůli účasti na nelegální narozeninové party zákulisního hráče ČSSD Petra Bendy v Teplicích.
Tato vládní agentura je, jak vidno, další zájmovou organizací bez parlamentní kontroly, přes kterou je možné uplatňovat lobbistické vlivy, jako v případě kontroverzního předsedy představenstva pražské Slavie Jaroslava Tvrdíka. Tvrdík seděl na tribuně jako jediný bez roušky a jeho pozdní pokání a omluva za pozvání VIP hostů nikoho nezajímají.
Epidemiolog Prymula samozřejmě už podruhé diletantsky selhal, když šel na fotbalový zápas téhož dne, kdy volal po zpřísnění restrikcí omezujících pohyb obyvatel. A stejně jako při prvním excesu, kdy byl novináři načapán na noční lobbistické schůzce v restauraci Rio’s na Vyšehradě, si nebyl vědom žádného pochybení.
Postrádá sociální inteligenci
Premiér byl jiného názoru. „Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné. Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma.“
Později se připojil i ministr zdravotnictví. „Lidé, kteří jsou na těchto pozicích a chtějí po národu, aby zůstávali doma, nebo hovoří dokonce o tvrdém lockdownu, by měli zůstávat doma a jít příkladem,“ řekl Blatný na Prymulovu adresu a avizoval i postih ředitele odboru Jana Marounka.
„Nebudu hovořit o tom, jestli bylo porušeno nařízení, ale je to v každém případě negativní signál. Není vhodné, aby pan ředitel šel na zápas, kterému udělil výjimku,“ dodal ministr.
Blatného řešení je opravdu „šalamounské“. Marounek byl odvolán z funkce zástupce hlavní hygieničky, ale v čele odboru, který schválil problematickou výjimku, nadále zůstává.
Blatného farizejství
Ministrovo farizejství vyniká i z jiného důvodu. Svého rivala a „stínového ministra“ Prymulu, který Blatného často veřejně kritizoval, napadl, že nejde příkladem. Pravidla přitom porušil i premiér Babiš, který nenastoupil do karantény, ačkoli byl v kontaktu s ředitelkou Úřadu vlády Tünde Barthovou, pozitivně testovanou na covid-19.
„Pan premiér do karantény nemusí díky tomu, že má již obě dávky očkování a od druhé dávky má sedmidenní odstup. Tím je chráněný,“ uvedla Barthová. Stejně argumentoval Babiš, který pokračoval ve svém programu a nadále pranýřoval všechny, kdo nedodržují protiepidemická opatření.
Jejich interpretace je však v rozporu s nařízením hlavní hygieničky Jarmily Rážové platným od 1. února. „Na očkované se ještě karanténa v tomto případě vztahuje,“ reagovala ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Její slova potvrdila mluvčí hygieny Středočeského kraje Dana Šalamunová.
„Nemůžeme s určitostí říci, že člověk po očkování se už nikdy nemůže nakazit a nemůže být infekční. V tuto chvíli tedy platí, že i když je někdo očkován, tak stejně po kontaktu s pozitivním do karantény musí,“ vysvětlila pro Seznam Zprávy.
Babiše to však nezajímá. Blatný, který se při nástupu do funkce v Mladé frontě DNES holedbal, že když bude třeba, neustoupí ani premiérovi, zbaběle mlčí. Může se potom někdo divit, že vládě nedůvěřují tři čtvrtiny lidí?