Babišova ministryně financí Alena Schillerová se pochlubila přílivem peněz, které podle výpočtů jejího úřadu minulý rok přinesla do státní pokladny elektronická evidence tržeb. Podle ní výsledek překonal očekávání a přesáhl 12 miliard korun.
[galerie]
V cenách za nákupy a služby je zaplatili zákazníci obchodů, čerpacích stanic, návštěvníci hotelů a hosté restaurací. Ministerstvo chce letos prosadit, aby online účtenky začali vyjíždět i stánkaři, okénková občerstvení, prodavači na farmářských trzích, ale také účetní, advokáti nebo lékaři. Nakonec mají přijít na řadu řemeslníci a opraváři. Co to asi udělá s koncovými cenami?
Pomineme otázku, kde dvanáct takto vybraných miliard v jeden a půl bilionovém státním rozpočtu vlastně končí, i mnohem podstatnější argument ekonomů, že stát honí zajíce, když mu jinde dírou v oboře mizí stádo jelenů. Tedy, že jde o drobné, ve srovnání s tím, jaká suma každoročně odteče do zahraničí. Podle odhadů mizí v daňových rájích a na dividendách 300 miliard. Další těžko představitelné peníze odsávají dotační podvody a předražené zakázky.
EET je v tomto světle ryze politický nástroj. Stát si došlápl na hospodské a hokynáře a mají následovat další. Štamgasti venkovské hospody nebo restaurace na malém městě, kam moc přespolních nezavítá, vědí své. Před Babišem stálo pivo i oběd o třetinu méně a v sále nebo ve výčepu bylo skoro pořád plno. A i když se z výčepu táhl dým, dýchalo se tak nějak lépe…