Éra trapnosti v Česku snad pomalu končí. Závěrečné scény by nenapsal ani Cimrman

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 28. listopadu 2021 na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu (vlevo) do funkce předsedy vlády. (ČTK)

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 28. listopadu 2021 na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu (vlevo) do funkce předsedy vlády. | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman, který byl šest týdnů v nemocnici, vrátil se do Lán, pak zase s covidem do nemocnice, a nakonec zase do Lán, jmenoval Petra Fialu předsedou vlády. Byl při tom za skleněnou zástěnou a ceremoniál řídil trestně stíhaný milovník dotací, kancléř bez prověrky Vratislav Mynář. A to je jenom začátek popisu aktuálního Česka, i když snad už posledního dějství této tragikomedie, kterou by nenapsal ani Jára Cimrman.

Těžce nemocný a covidem nakažený Zeman se nyní bude scházet s kandidáty na ministry. Scházet je tedy silné slovo, prostě se s nimi nějak spojí a bude to dělat proto, aby dokázal, že ještě hraje nějakou roli, ačkoli Fiala má na rozdíl od předchůdce Andreje Babiše většinu v parlamentu a nemusí se nechat vydírat.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

S tím ostatně souvisí i ta trapná fraška kolem jmenování, které se mohlo odehrát on-line nebo přes podatelnu, stejně jako Babišova demise. Jenže to by Zeman nepřekonal, chce být vidět a chce si při těch málo zbývajících příležitostech ještě aspoň do někoho kopnout, jak to dnes udělal při zmínce o novinářích.

Když odhlédneme od toho podivného terária, v němž se prezident nacházel, podívejme se i na další aspekty současné situace.

Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nedávno sdílel na sociálních sítích informaci o ocenění vládní marketingové akce Tečka, která měla lidi přesvědčit k tomu, aby se nechali naočkovat. Česko má ale počet očkovaných pod evropským průměrem a lámeme rekordy ohledně nově nakažených. A „tečka za koronavirem“ byla korunována tím, že se nemocí nakazil i sám ministr Vojtěch. Ač je nutno nejprve mu popřát brzké uzdravení, je to skutečně bizarní.

V téže době tu máme zakázané vánoční trhy jako nejviditelnější „řešení“ pandemie. Nemůžete si koupit vánoční ozdobu u venkovního stánku, je ale možné jít do jakéhokoli nákupního centra a strávit tam tolik času, kolik jen chcete. Prostě logika, na jakou jsme poslední rok a půl už zvyklí.

Petr Fiala (ODS / použito se souhlasem autora)

Do toho stále někde něco vykřikuje trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš, který se snaží, aby za všechno mohla vláda, která ještě nevládne, protože se sám chce dostat na místo toho prezidenta, co je momentálně ve skleněné bedně.

Když po ukončení schůzky v Lánech vystoupil před novináři čerstvě jmenovaný Petr Fiala, nejprve poděkoval zdravotníkům a lidem, kteří se nechali očkovat. Poté nechal novináře pokládat dotazy a na všechny odpověděl.

Že je to normální? Jistě, někde ano, v České republice ale posledních osm let taková věc působila spíše jako zázrak. Je otázka, jak vláda Petra Fialy zvládne svoje úkoly. Jistě bude dělat chyby. Ale snad už konečně skončí ten nekonečný řetězec bizarností, hlouposti, lží a ostudy, který jsme byli nuceni sledovat a prožívat. Nezbývá než doufat a ještě to vydržet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]