Ve středu 2. března Evropská unie učinila rozhodnutí, kterým vyloučila sedm ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Tento verdikt byl samozřejmě koordinován s dalšími partnery, jako je USA a Velká Británie. Dotkl se následujících bank: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank, VNESHECONOMBANK (VEB) a VTB BANK. Vezmeme-li však v potaz, že v Rusku operuje 333 bank a 35 nebankovních finančních institucí, nelze zatím mluvit o atomové sankci.
Jak funguje SWIFT? SWIFT je něco jako Messenger zaměřený na finanční transakce. Je to komunikační síť, k níž se může připojit téměř kterákoli firma a následně může komunikovat s ostatními připojenými. Zaslání zprávy ve SWIFTu je tedy jen první fází platby. Na jejím základě se pak rozjede fáze druhá – tedy samotná transakce.
Je zde však problém, že vysílající banka se často z hlediska platebního styku nezná s přijímací bankou (nemá u ní zřízen účet). Tím pádem musí vymyslet prostředníka (tzv. korespondenční banku), u které mají účet oba dva. Roli těchto tzv. korespondenčních bank tvoří velké ústavy, přes které chodí mnoho mezinárodních plateb.
V případě odstřižení banky od SWIFTu si musí dohodnout platbu jinou cestou, jako je telefon nebo e-mail, nebo přes jiný platební systém.
Proč se nejedná o tak razantní krok?
Po ruské anexi Krymu v roce 2014 zde bylo značné riziko, že tamní banky budou odpojeny od systému SWIFT. Rusko tak začalo budovat svůj vlastní systém SPFS. V současnosti jsou do něj zapojeny už ale i některé banky ze Švýcarska a Německa. Sankce v podobě vyloučení několika ruských bank se dá obejít například vyjednáním účtu ve prospěch těch ruských bank, jež od SWIFTu odstřiženy nebyly, nebo začít chystat platby přes SPFS. Avšak přechod na systém SPFS má jeden háček.
Všechny transakce s jakoukoliv kartou vydanou hlavními sítěmi karet (Visa, Mastercard, atd.) probíhají prostřednictvím SWIFTu. Institut mezinárodních financí (IIF) odhaduje, že pouze 20–25 % vnitrostátních transakcí v Rusku probíhá mimo SWIFT. Jestliže k tomu však Rusko bude donuceno, jistě se na SPFS adaptuje rychleji. Vyloučení všech ruských bank ze SWIFTu by znamenalo tzv. jadernou variantu sankce a zároveň by způsobilo velkou ránu celé ruské ekonomice.
Zdroj: Econfact.org
Komu nahrává tato svízelná situace?
Zákaz SWIFTu by mohl pomoci většímu využívání kryptoaktiv, která samozřejmě nebudou podléhat finančním sankcím. Jak lze vidět na grafu, bitcoin se v reakci na turbulence na trzích k 1. 3. 2022 pohyboval okolo 44 000 dolarů. Nyní se ovšem prodává znovu pod hranicí 40 000 dolarů. Zkušenosti z minulých let však jasně ukazují, že ve hře jsou větší obavy, než jaké odpovídají realitě, jelikož dolar stále zůstává pilířem mezinárodního finančního systému.
Zdroj: Investing.com
Proč EU nesáhla k odstřižení Ruska od celého SWIFTu?
Z politického hlediska je vcelku pochopitelné, že Evropská unie nesáhla k tak tvrdé sankci, jakou by bylo odpojení všech ruských bank od systému SWIFT. Z ruských zdrojů pochází 28 % ropy a 38 % zemního plynu. Pokud by se tedy takto bezprecedentně zkomplikovaly transakce za tyto energetické komodity, mělo by to rozhodně neblahý dopad na voličské preference vládních stran v jednotlivých evropských zemích. Musíme si ale položit otázku, zda tento krátkodobý zisk nepřevýší dlouhodobá ztráta spojená s tím, až se Putin bude chtít rozpínat ještě větším způsobem. Osobně si myslím, že to tak bude.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.