Evropská komise napsala podle serveru iRozhlas.cz ministerstvu financí, že Česko bude moci zažádat o proplacení dotací pro holding Agrofert. Ty byly doposud zablokované z důvodu auditního prověřování střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Bližší detaily zatím nejsou známy. Čeká se, až Evropská komise zveřejní celé prohlášení. Deníku FORUM 24 to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj se však nebude jednat o všechny prostředky. Komise ve svém stanovisku navíc podle europoslance jednoznačně řekla, že neproplatí projekty z doby, kdy byl Babiš premiérem.
Tento verdikt je výsledkem zářijového zasedání výboru s názvem Interruption Committee Evropské komise. K čemu komise konkrétně došla a jaké podmínky pro zrušení upozornění na možné částečné přerušení platební lhůty měly být splněny, zatím není jasné. O zablokování dotací Komise rozhodla v souvislosti s vyšetřováním Babišova střetu zájmů. Pro Brusel mělo být nyní rozhodující, že Babiš jako koncový příjemce výhod Agrofertu již nestojí v čele vlády.
„Čekáme, až si budeme moci přečíst celé prohlášení Evropské komise. Pravděpodobně se to nebude týkat všech prostředků, pouze některých. A myslím, že to budou některé prostředky spojené s přímými platbami,“ řekl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
V tomto případě jde o finance, které již Česká republika firmám vyplatila z vlastních zdrojů. Do května roku 2021 stát holdingu Andreje Babiše poskytl přes 232 milionů korun.
Ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu budou nyní rozhodovat o projektech Agrofertu, o jejichž zpětné proplacení Evropskou unii požádají. Evropská komise ovšem ve svém stanovisku podle europoslance jednoznačně řekla, že neproplatí projekty z doby, kdy byl Andrej Babiš premiérem.
Tehdy již platilo nařízení o střetu zájmů, přesná doba ovšem není jasná. „Někteří právní experti tvrdili, že od doby, kdy se Andrej Babiš stal poslancem, a jiní od doby, kdy se stal ministrem financí a později premiérem,“ vysvětlil. Bude tedy záležet na informaci o přesné době, odkdy dokdy se střet zájmů počítal. „Myslím, že v současné době ani ministerstva na základě analýz nemohou proplacení neproplacených projektů požadovat,“ okomentoval. Dvě dotace podniku Cerea a jedna dotace firmě Fatra tvoří výjimky. O tyto prostředky se Česko přihlásit nemůže.
Podle Zdechovského by mohla být celá věc otázkou soudních sporů. „Myslím si, že pokud nebudou vyplaceny prostředky z doby, kdy Agrofert peníze požaduje, tak určitě podá žalobu k soudu Evropské unie do Lucemburku,“ dodal s tím, že konečné řešení všech zastavení bude ještě určitě nějakou dobu trvat.
Právě kvůli zákonu o střetu zájmů vložil šéf hnutí ANO v roce 2017 svůj holding do svěřenských fondů. Podle auditu Evropské komise a státní Evidence skutečných majitelů stojí ovšem stále v jeho čele a je reálným vlastníkem. Proplácení dotací holdingu Agrofert a všem firmám spadajícím do koncernu bylo pozastaveno na začátku roku 2019, kdy byl zahájen audit expremiéra Babiše kvůli podezření ze střetu zájmů.