Buď mají ve vznikající Evropské komisi smysl pro humor, což nebývá zrovna vlastnost jakýchkoli komisí, nebo je to kouzlo nechtěného.
„Kandidátka za Česko do Evropské komise Věra Jourová (ANO) od své budoucí šéfky Ursuly von der Leyenové dostala nabídku, aby se ujala dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu. V úterý o tom informuje internetový portál Politico s odvoláním na dva vysoce postavené činitele.“ (ČTK)
Pravda, v něčem je to vlastně logické. Věra Jourová by měla na starosti také problematiku dezinformací a nenávistného projevu. Jde tedy výrazně o „východoevropské“ téma. Země na východě Evropy patří k těm, kde kvůli ruskému vlivu a různým domácím politickým klikám dezinformace přímo kvete. Dezinformace se zvláště u nás vyžívala poslední dobou na uprchlickém tématu. Teď uprchlická vlna v Evropě polevila a počty příchozích klesly na hladinu, která by dřív nestála médiím za zmínku, ale svou roli to sehrálo. Pomocí antiuprchlické demagogie se například podruhé stal prezidentem prolhaný Miloš Zeman a drží to při životě okamurovce i komunisty.
Lhaní se ale týká i dalších oblastí, třeba zahraniční politiky. Stačí se podívat na protiukrajinskou propagandu. Pro člověka z Východu je to vlastně funkce přímo ušitá na tělo. Je jasné, že prestižnější by byl nějaký post, kde se rozhoduje o toku peněz, protože ekonomická základna je ekonomická základna a peníze jsou krev, bez které organismus institucí nefunguje. On ovšem dlouhodobě nemůže pořádně fungovat ani bez „nadstavby“, kterou je demokracie a právo. V postavení, kde se o takových věcech mluví, lze být vidět a co víc si politik může přát.
Pikantní ale je, že Věra Jourová je do Bruselu vyslána vládou premiéra Babiše. Ten je nyní vyšetřován pro možný konflikt zájmů. Jourová by měla dohlížet na „dodržování principů demokratického a právního státu“. Tady skutečně je na co dohlížet, protože vývoj u nás vzbuzuje řadu zajímavých otázek. Nemůžeme samozřejmě předjímat rozhodnutí příslušných orgánů. Uvidíme, jestli se podezření, že premiér Babiš jede v pochybných finančních záležitostech, vůbec dostane k soudu. Z hlediska prostého občana je ale podivné, že si mocný politik koupil významná média. Že to bylo kvůli tomu, aby ovlivnil svůj obraz ve veřejnosti, přiznal sám, když řekl, že tak učinil, „aby se o něm psala pravda“. Jeho pravda, pochopitelně. Také víme, že rozhoduje o ekonomických záležitostech, které se týkají jeho kapsy.
Ta dobrá zpráva je, že eurokomisař nemá hájit zájmy své země (natož jednoho konkrétního politika), ale Evropy. Krom toho je pravděpodobné, že Evropská komise bude trvat déle než vláda Andreje Babiše.
V každém případě přejeme paní Jourové, pokud tu funkci dostane, hodně štěstí.