Europoslanec: Potvrdí-li se Babišovy problémy, podpořím vyloučení ANO z liberální frakce

Charles Goerens (Evropská unie)

Charles Goerens | FOTO: Evropská unie

Lucemburský europoslanec Charles Goerens je členem frakce Renew Europe (dříve ALDE), jejíž součástí je také hnutí ANO Andreje Babiše. Žádný člen této frakce se nepřidal ke kontrolní misi europoslanců do České republiky, ač jim to předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová opakovaně nabízela. Deník FORUM 24 s Goerensem hovořil o českém předsedovi vlády i o členství hnutí ANO v liberální frakci.

Goerens vysvětlil, že on sám se mise nezúčastnil proto, že není členem Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Europoslanec si nicméně povšiml výroků na adresu členů tohoto výboru ze strany Andreje Babiše – ten ty české označil za vlastizrádce a předsedkyni Hohlmeierovou za pomatenou. „Je mi velmi líto, že nebyla možná otevřená diskuze s panem Babišem o těchto problémech,“ řekl.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Jestli se informace o korupci i další podezření proti panu Babišovi potvrdí, postavím se za to, aby byla učiněna opatření. V úvahu připadá i řízení podle článku 7. Zároveň bych také podpořil pozastavení a v případě potvrzeného obvinění i vyloučení z frakce Renew Europe, což jsem zdůrazňoval během celého minulého roku,“ řekl Goerens deníku FORUM 24.

Co je článek 7? Součást Smlouvy o Evropské unii popisující mechanismus opatření, která následují, pokud v členské zemi existuje riziko závažného porušení hodnot EU, případně k němu již došlo. Doposud se týkal Polska a Maďarska.

Poslanci frakce Renew Europe své polské a maďarské kolegy dlouhodobě kritizují. Problém s Andrejem Babišem však podle některých informací právě jejich frakci rozděluje, ač europoslanci hnutí ANO toto tvrzení popírají.

Hohlmeierová k této věci v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedla: „Musím říci, že Renew Europe je velmi aktivní v analyzování jiných, například co se týče Maďarska, Malty a tak dále. V Renew Europe jsou lidé se silným názorem, kteří za něj bojují proti jiným kolegům, jež jsou spojeni s hnutím ANO.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]