Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Filipové deníku FORUM 24 sdělilo, že případ nevyplacení stomilionové dotace pro holding Agrofert Evropskou komisí, o kterém informoval server iRozhlas.cz, nepovažuje za uzavřený. Evropská komise ovšem naopak potvrdila, že její auditní zpráva je finální a že Agrofertu nejsou nadále propláceny žádné dotace od srpna 2018. Holding pak uvedl, že se nic vracet nechystá, protože jeho inovovaný toastový chléb je lepší a vláčnější.
„V reakci České republiky na zjištění auditu Evropské komise požadovalo ministerstvo průmyslu a obchodu znění objednávky přehodnocujících posudků a samotné posudky k projektu, na základě kterých EK stanovila, že projekt není způsobilý. EK nicméně tyto informace řídícímu orgánu OP PIK odmítla poskytnout. To je v přímém kontrastu s podklady, které je povinen doložit při auditním šetření Řídící orgán operačního programu. Proto se nedá daný případ považovat za uzavřený a je třeba prověřit možnosti dalšího postupu,“ uvedla Filipová. Na další dotazy deníku FORUM 24, a to včetně otázky, zda podle ministra Karla Havlíčka nepůsobí tento postup jako snaha státních úředníků pomoci soukromému holdingu Agrofert, mluvčí neodpověděla.
Na rozporování není prostor
Evropská komise naopak deníku FORUM 24 potvrdila, že její zpráva je finální. „V dopise (v dokumentu, který má k dispozici server iRozhlas.cz – pozn. red.) bilancujeme provádění doporučení, která následovala po odpovědi členského státu na finální zprávu o auditu,“ napsala deníku FORUM 24 mluvčí EK Claire Joawnová. Dopis byl odeslán 22. října a česká vláda má tři měsíce na odpověď. Jak je ale zjevné, jedná se o to, že Česká republika by měla sdělit, jak nakládá s doporučeními a zjištěními auditorů, a nikoli je rozporovat, protože v tomto případě je šetření u konce.
„Mezitím zůstává rozpočet Evropské unie chráněn tak, že od srpna 2018 nebyly vyplaceny žádné dotace na projekty, kterých se týká probíhající auditní řízení,“ dodala mluvčí Evropské komise s odkazem na holding Agrofert.
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka deníku FORUM 24 sdělil, že o výsledku auditu nemá žádné informace, protože se jedná o spor mezi Evropskou komisí a Českou republikou. „Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ napsal v odpovědi.
Zdravější chleba
Hanzelka navíc trvá na kvalitě toastového chleba, který prý linka za sto milionů korun zlepšila. „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s dotací na toustovou linku bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem. Dotace byla v různých fázích průběžně kontrolována pracovníky MPO. Také jejich závěrečná kontrola potvrdila, že projekt byl celkově ‚bez závad‘. Nová toustová linka je unikátní hned v několika oblastech. Používá jedinečnou výrobní technologii, jejímž produktem je mimořádně kvalitní výrobek. Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ‚clean room‘ pro ultra čisté výrobní prostředí. Výsledkem jsou zdravější, vláčnější a chutnější tousty bez konzervantů,“ říká mluvčí holdingu Agrofert.
Server iRozhlas.cz přinesl v úterý informaci, že Evropská komise v dokumentu pro českou vládu potvrdila, že sto milionů, které byly určeny pro pekárnu z holdingu Agrofert, neměly být z českého rozpočtu vyplaceny a Evropská komise tyto prostředky neproplatí.
Toastová linka, na kterou byly určeny, totiž nebyla „inovativní“, jak se v projektu tvrdilo. Technologie je používána například v německé pekárně Lieken, která taktéž patří do holdingu ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Agrofert ale peníze již dostal z českého rozpočtu a z toho, co uvádí Evropská komise, vyplývá, že by nyní měly být po holdingu vymáhány. „Pokud EK označí některý z projektů za nezpůsobilý, dotace už byla vyplacena z českého rozpočtu a jedná se o potvrzené a uzavřené zjištění, částka se vymáhá od příjemce zpět,“ řekla mluvčí Havlíčkova rezortu Filipová.