Feri navrhl zjednodušení podání ústavní žaloby na prezidenta

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Na začátku října oznámil prezident Miloš Zeman, že by rád nově získal také pravomoc předkládat zákony. Jeho stanovisko následně podpořili poslanci SPD a KSČM. Oproti tomu se objevily znovu hlasy na zrušení přímé volby prezidenta. Vedle toho nyní přišel opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09) s inciativou na zjednodušení procesu podání žaloby na prezidenta k Ústavnímu soudu.

„Zrušení přímé volby, tak to nepokládám za již proveditelné. Spíše si myslím, že by měl být upraven proces podávání ústavní žaloby. Nechť je dál aktivně legitimovaný toliko Senát, ale ať žalobu podává bez nutnosti souhlasu 120 poslanců. Současná úprava je neuvěřitelně přísná a prohřešky prezidenta proti Ústavě by tak v budoucnu nemusely být Ústavním soudem vůbec řešeny,“ uvedl Feri.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V září senátní návrh na ústavní žalobu Miloše Zemana po schválení Senátem odmítla dolní komora. I když opoziční poslanci z řad ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a KDU-ČSL hlasovali pro posouzení prezidentových kroků ze strany Ústavního soudu, vládní koalice podpořená SPD, komunisty a nezařazenými včetně představitelů nově vzniklého hnutí Trikolóra prezidenta podržela. V novodobé historii České republiky byl tento návrh předložen vůbec poprvé.

Samotnou možností zákonodárné iniciativy hlavy státu se budou zabývat obě parlamentní komory na výborech během listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]