Má-li smysl hledat někde inspiraci pro boj s dezinformacemi, tak ve Finsku. Tato země čelí dezinformacím Kremlu od okamžiku, kdy před 101 rokem vyhlásila nezávislost na Rusku. Od roku 2014, kdy Putinův režim anektoval Krym a poslal ozbrojence na východní Ukrajinu, se dezinformace začaly masivně šířit po internetu. Finsko na to reagovalo osvětovým programem určeným pro Finy napříč generacemi.
Ve finských školách se studenti učí obezřetnosti vůči nejčastějším metodám manipulace na sociálních sítích. Dozvídají se, jak snadno lze pozměňovat fotky či videa, a jak šiřitelé dezinformací manipulují s pomocí polopravd. Finové se už od dětství učí rozpoznávat falešné profily nebo účty na sociálních sítích. Školy vedou své studenty k ostražitosti vůči podezřelým překladům a učí je prověřovat veškerý obsah pokud možno dřív, než ho pošlou dál. A protože ohrožena je celá společnost, podobné osvěty se kromě školáků a studentů dostává i účastníkům kurzů napříč generacemi.
Už v roce 2015 apeloval finský prezident Sauli Niinistö na všechny finské občany, aby přijali odpovědnost za boj proti dezinformacím. V roce 2016 přivezlo Finsko americké experty, kteří vedli instruktáže ohledně toho, jak rozpoznat falešné zpravodajství, pochopit, proč se šíří virálně, a vyvinout strategie, jak proti tomu bojovat. Školství nově ve zvýšené míře vede studenty ke kritickému myšlení.
Studenti v seminářích se učí rozpoznávat informace od dezinformací, ověřují tvrzení z videí na YouTube i na sociálních sítích, usuzují na případnou zaujatost médií, kdy srovnávají jejich články na shodné téma a speciálně se zaměřují na emoce, které se právě dezinformátoři snaží vyvolat. Studenti i sami zkoušejí psát vlastní falešné zprávy.
Zmíněné speciální semináře jsou součástí iniciativy pro boj proti dezinformacím, kterou spustila finská vláda už v roce 2014, tedy dva roky předtím, než Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb. Tato vládní iniciativa ve svých programech počítá kromě studentů i s dalšími lidmi napříč generacemi. Zvláštní programy jsou určené i novinářům nebo politikům.
Účastníci seminářů se učí rozpoznávat falešné účty. Prozrazují je fotografie z fotobank, podezřele vysoký počet postů, divné překlady i absence osobních údajů. Reportér CNN zastihl přednášejícího ve výukovém středisku pro dospělé ve městě Espoo, jak vedl výklad podle slidu uvedeného otázkou „už vás někdy zasáhla ruská armáda trollů?“ Účastníci se mimo jiné naučili rychle rozpoznávat i roboticky generovaný obsah.
Jussi Toivanen z kanceláře předsedy vlády nedokázal sice říct, kolika dezinformačním útokům Finsko za posledních několik let čelilo, upřesnil ale, že většina z nich se zaobírala imigrací, Evropskou unií a pochopitelně i otázkou možného plného členství Finska v Severoatlantické alianci.
„Není to jen problém vlády, terčem je celá společnost. Děláme sice náš díl práce, obrana finské demokracie je ale úkolem každého z nás,“ apeloval na národ finský prezident a dodal, že první obrannou linií jsou učitelky v mateřských školách.