Již pátá státní návštěva Miloše Zemana (toho času smluvního propagátora firmy Huawei a neformálního mluvčího skupiny PPF) v Číně, upomíná na prozatím oslyšené pozvání majitele skupiny PPF Petra Kellnera do Senátu. Tématem mají být Kellnerovy aktivity v Číně ve světle bezpečnostních zájmů České republiky. Nejbohatší Čech ale jako by na jednání s Bezpečnostním výborem nechtěl přijít. Vladimír Mlynář z PPF alespoň slovy „netahejte nás do politiky,“ ono úvodem zmíněné pozvání pro svého šéfa Kellnera zatím odmítl.
Nechce-li být Kellner „vtahován“ do politiky, zdá se skoro nerozumné, že sám zjednával politickou podporu pro své podnikání v licencovaném oboru nebankovních půjček, které v Číně bez politické podpory nepřipadá v úvahu. Pozvání do Senátu by možná nedostal ani nebýt toho, že šel na uzavřené Zemanovo jednání s nejvyšším komunistickým pohlavárem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, případně než vzal Miloše Zemana do svého letadla na zpáteční cestu z Pekingu. Nechce-li mít Petr Kellner nic společného s politikou, pak je i těžko pochopitelná jeho návštěva z jara 2017 u Zemana na Pražském hradě a rozhovor na téma vztahů s Čínou, Amerikou a Ruskem.
Senátor Pavel Fischer v rozhovoru pro server Forum 24 přiblížil okolnosti, za nichž Česká republika utváří svůj postoj k čínské hrozbě a upřesnil i důvody pozvání pro Petra Kellnera:
Proč považujete za důležité pozvat ke slyšení do Senátu přímo Petra Kellnera, a nikoli jeho pověřence?
Máme otázky, které chceme Petru Kellnerovi položit. Česká republika je parlamentní demokracie, proto patří důležité rozhovory na parlamentní půdu. Jako demokratický stát dnes stojíme před vážným ohrožením ze strany komunistické Číny a musíme přijmout adekvátní opatření.
Je všeobecně známo, že skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera provozuje svůj byznys v Rusku a Číně. A právě v Číně došlo v posledních letech k utahování šroubů a posilování prvků komunistické diktatury. Čína se začala tvrdě prosazovat na mezinárodní scéně a masivně zbrojí. Česká politika na to musí reagovat, což se ostatně právě teď děje.
A protože potřebujeme klidnou strategickou diskusi, abychom zohlednili všechny důležité zájmy ve vztahu k Číně, připravujeme v senátu setkání nejen s podnikateli, ale i s ústavními činiteli a experty. Z naší strany je to vůči panu Petru Kellnerovi džentlmenská nabídka. Takovou nabídku považují na západ od nás jako příležitost a poctu, která nejvýznamnějším byznysmenům prostě patří.
Nespokojil jste se s ujištěním, že PPF bude respektovat restrikce na zavádění technologií Huawei, pakliže je Česko nebo Evropská unie uvalí. Předpokládáte, že Kellner (ne)zavedení restrikcí může ovlivnit? Jak?
To není jen česká otázka. Nové technologie nemají hranice. I proto je třeba spolupracovat se spojenci a stanovit pravidla spolu s nimi. Také oni nás dnes upozorňují, že čínské komunistické straně nelze důvěřovat.
O tom, že čínský velvyslanec jedná nestandardně, už máme i v Praze řadu poznatků. A předpokládám, že jako každá velká firma to bude zkoušet i Huawei a další společnosti. Protože z veřejných vyhlášení víme, že jejím nejdůležitějším partnerem u nás je právě PPF, měli bychom jim nabídnout prostor. O těsné vazbě obou firem není pochyb, ostatně opakovaně o tom mluvil především prezident republiky.
Na jeden z pokusů PPF znevěrohodnit Vaši iniciativu jste namítl, že nejste zvolený finanční skupinou, ale lidmi. Tím naznačujete existenci velmi nestandardní politické vazby. Můžete být konkrétní?
Nejde o pozvání jednoho šéfa firmy od jednoho senátora. Jde o iniciativu bezpečnostního výboru celé komory parlamentu.
Shrňme si fakta. Zástupce firmy ze skupiny PPF prohlašuje, že právě oni stáli za iniciativou, která přinesla obrodu česko-čínských vztahů. Prezident republiky navštěvuje Čínu častěji než jiné země, jednou dokonce v rozporu se zvyklostmi letěl soukromým letadlem PPF. Prezident veřejně říká, že má podrobné informace o uzavírání nových obchodních dohod mezi PPF a firmou Huawei. A to je přeci firma, před kterou naše národní bezpečnostní instituce varovaly a která vzbuzuje vážné obavy u nás i v zahraničí.
Navíc je známo, že šéf firmy Huawei je členem komunistické strany. Musí tedy poslouchat předsedu komunistů v Pekingu. Jemu i dalším zákonem uložili, aby spolupracoval se státní policií, má tedy dvojí poslušnost. A ví, že pokud by ji porušil, skončí beze stopy jako tisíce jiných před ním.
Z mého pohledu tu je vážné bezpečnostní riziko pro deset milionů občanů České republiky. A to nemůžeme vyměnit za obchodní příležitosti pro sebevětší firmu.
Zatím se nezdá, že by Petr Kellner přijal pozvání do Senátu. Co dalšího podniknete v zájmu věcného přístupu ČR (EU) k otázce možného vyškrtnutí Huawei ze soutěže o modernizaci digitální infrastruktury?
Zatím jsme žádnou odpověď nedostali, nerad bych předbíhal.
Rád bych ale vysvětlil jednu věc: nestojíme o to postavit jednu čínskou firmu mimo evropskou soutěž. To ani není naším úkolem. Jako výbor máme na starosti bezpečnost a obranu České republiky. A protože máme na starosti i zahraniční vztahy, budeme usilovat o to, aby naše vztahy s Čínou byly bezpečné a vzájemně výhodné. A k tomu máme dnes velmi, velmi daleko.
PPF a Čína
Kellnerovy společnosti se ke svému podílu na obratu české politiky směrem k Číně hrdě hlásí:
„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stáli u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ řekl generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc v dubnu 2018 na byznysové konferenci. „Vždy jsme mluvili o tom, že budujeme vztah. Ten není jen o byznysu, má i jiné roviny. Proto jsme se snažili přispět ke kulturní výměně, sponzorujeme sportovní a kulturní události, dnes jsme jedním z velkých sponzorů čínské fotbalové ligy,“ dodal.