Fischer: Otázky na Hamáčka jsou připravené a zamčené v trezoru. Čekáme, až dodrží své slovo

Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer (Anna Šolcová / se svolením autora)

Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer | FOTO: Anna Šolcová / se svolením autora

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ani po čtyřech měsících nevysvětlil, z jakého důvodu chtěl odletět do Moskvy. Už několikrát odmítl přijít zodpovědět otázky senátního bezpečnostního výboru. Jeho předseda Pavel Fischer v rozhovoru pro FORUM 24 vysvětlil, proč jsou jeho odpovědi klíčové.

„Z první schůze, kde jsme řešili státní terorismus ve Vrběticích, odešel předčasně s tím, že se k nám brzy zase vrátí. Od té doby jsme ho neviděli,“ řekl. Další možnost by Hamáček podle něj měl mít v září.

Jaké podle vás mohou být důvody toho, že se pan vicepremiér Hamáček v parlamentu vyhýbá vysvětlení účelu své plánované cesty do Moskvy?

„Vicepremiér Hamáček se z jednání výboru pro bezpečnost omlouvá už od dubna. Z první schůze, kde jsme řešili státní terorismus ve Vrběticích, odešel předčasně s tím, že se k nám brzy zase vrátí. Od té doby jsme ho neviděli.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Důvody, proč se nemohl zúčastnit, se měnily, ale většinou odkazovaly k nabitému kalendáři Jana Hamáčka. Později se ukázalo, že by musel být zbaven mlčenlivosti, neboť probíhá vyšetřování Policie ČR. Jsme připraveni vyjít panu vicepremiérovi vstříc, fungujeme velmi pružně. Zajistili jsme také všechny bezpečnostní parametry, aby mohl mluvit. Čekáme tedy jen na to, kdy Jan Hamáček najde čas a splní své slovo.“

Pozvete ho v září na výbor znovu? Jaké otázky, na něž se nedostalo odpovědí, mu budete klást?

„Náš stát funguje podle pravidel parlamentní demokracie, v senátu je proto naší povinností vládu kontrolovat. Už z názvu výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost vyplývá, že se právě u nás zabýváme agendou a problémy resortů vnitra, obrany a zahraničí komplexně. V případě Vrbětic se jejich aktivity prolínají.

Navíc v době, která nás zajímá, zastával Jan Hamáček funkci ministra vnitra i zahraničí, proto nám na některé otázky nemůže odpovědět nikdo jiný než on osobně. Kumulace moci s sebou nese zvýšenou kontrolu ze strany parlamentu. Pana vicepremiéra proto určitě znovu zvát budeme. Otázky jsou připravené a zamčené v trezoru. Budeme se ptát na uzavřeném jednání, v režimu utajení, ne přes média.“

Mohla by jeho cesta do Moskvy nějakým způsobem ohrozit bezpečnost ČR, pokud by k ní došlo?

„To záleží na okolnostech, které by měl Jan Hamáček podrobně vysvětlit.“

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (Tony Havlík / FORUM 24)

Dozví se podle vás veřejnost o této věci pravdu? Popřípadě kdy?

„Záleží na Janu Hamáčkovi. V první řadě si pan vicepremiér musí najít čas na parlament. Nejsme autokracií, kde si může vláda dělat, co chce, aniž by skládala účty. Premiér Babiš se senátu dlouhodobě vyhýbá, nechává se někým zastoupit, což zdaleka ne vždy stačí.

V případě účasti na Evropské radě, mám-li uvést příklad, je aktérem Andrej Babiš. Náhradník, kterého vyšle za sebe do senátu, sice přečte text, ale neumí reagovat na dotazy. Tím premiér oslabuje parlamentní kontrolu vlády v evropských otázkách a vyjadřuje despekt parlamentnímu systému i vůli voličů, kteří volí poslance a senátory. Bylo by hrubou chybou, kdyby se stejně choval i vicepremiér.

V uvedeném případě ho navíc nikdo zastoupit nemůže, dvojí funkci vnitra a zahraničí s ním nikdo v té době neměl. Takže teprve na základě jeho výpovědi budeme moci vyvodit závěry, co a jak se vlastně odehrálo.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články