Proč předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček chtěl odletět do Moskvy? Co tam chtěl dělat? A proč se v posledních měsících příliš neukazuje na veřejnosti? Bezpečnostní výbor by s ním měl zasednout v září a některé otázky zodpovědět.
Byly to čtyři měsíce, co vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že plánuje cestu do Ruska. Měl připraveno vše – odsouhlasenou přepravu armádním letadlem, delegaci a jako poradce bývalého předsedu slovenského parlamentu Andreje Danka, známého nestandardním nákupem vakcíny Sputnik V na Slovensku.
Následné zrušení cesty kvůli Vrběticím a vysvětlení o údajném zastíracím manévru ale přineslo spousty otázek jak odborníků na bezpečnostní otázky, tak opozičních politiků. Na tyto otázky Hamáček dodnes neodpověděl. Co tam přesně chtěl dělat?
Je důležitý kontext. V dané době se Česká republika potýkala s nedostatkem očkovacích látek. Probíhaly proto debaty o možném připuštění ruské vakcíny i bez patřičných evropských certifikátů (které mimochodem nemá dodnes).
Ruskou i čínskou vakcínou chtěl očkovat Čechy i prezident Miloš Zeman, i proto uvítal výměnu ministra zdravotnictví za „ke Sputniku více nakloněného“ Arenbergera. Šance pro Jana Hamáčka, který tehdy na sněmu ČSSD obhájil své předsednictví proti tehdejšímu ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Byl plný nové energie a znovu se chtěl do politického života ponořit tak, aby svou stranu přiblížil úspěchu. Slíbil, že se strana pod jeho vedením udrží ve sněmovně, a Petříčka nechal odvolat.
O pár dní později se rozmluvil v rozhovoru pro CNN Prima News o Sputniku. „Jsem ochoten klidně odcestovat do Moskvy a dohodnout se na vyjednávání o Sputniku V,“ zdůraznil tehdy s tím, že vakcína musí mít patřičnou certifikaci.
Sháníme vakcíny po celém světě. Jsme ochotni odkoupit AstraZenecu z Dánska. Já v pondělí odlétám do Moskvy, kde chci dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou.
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 14, 2021
14. dubna po onom tweetu už zažádal o zajištění letecké přepravy do Moskvy a zpět. Ministr obrany pak podepsal souhlas s poskytnutím letadla. O den později, tedy v sobotu dopoledne, pak přišlo storno žádosti z ministerstva vnitra. V sobotu všechno odvolal – podle zdrojů Seznam Zpráv na žádost tajných služeb. Ještě ten den se objevuje informace o vrbětickém útoku před sedmi lety a také zdůvodnění cesty, která měla být nafingovaná.
„Já tu úlohu Jana Hamáčka v cestě do Moskvy vidím trochu jinak,“ reagovala tehdy předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). „Cesta do Moskvy byla za jiným účelem, než nám pan ministr říká. I kdyby to byla pravda – a já tomu nevěřím – tak přece není možné, aby si ministr vnitra a prozatímní ministr zahraničních věcí hrál na Jamese Bonda a hrál nějaké zpravodajské hry,“ dodala v dubnovém rozhovoru pro FORUM 24.
21. dubna, při první schůzce senátního výboru kvůli Vrběticím, měl vicepremiér Hamáček odejít předčasně a prásknout dveřmi. Nechtěl vypovídat. Později se vyjádřil, že podle něj senát nemá vůči vládě žádnou kontrolní pravomoc – přesto do senátního výboru chodil.
Požadoval, aby místnost, v níž bude vypovídat, byla zabezpečená. Tedy nikoliv pouze uzavřená před veřejností, ale bezpečnostně zaopatřená tak, aby z ní neunikly žádné informace. Na pozdějších výborech 19. května, 2. června a 23. června, na něž dostal pozvání, se i přesto neobjevil – ať už kvůli zahraniční cestě, nebo kvůli zasedání krizového štábu. Zbývá však ještě vyslechnout i Marka Šimandla, ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a policejního prezidenta Jana Švejdara. Další schůze výboru by měla proběhnout v září.
Tento týden byl Hamáček ohledně cesty do Moskvy premiérem Babišem zproštěn mlčenlivosti a může vypovídat – na žádost policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zatím však prý neobdržel pozvánku.
Jinak se k situaci odmítá vyjádřit a vyhýbá se otázkám. Na setkání s prezidentem před několika dny se u novinářů vůbec nezastavil a rovnou odjel.
A zatímco ostatní politické subjekty se setkávají na mítincích a zaplavují sociální sítě fotkami z kampaně, jeho strana se v preferencích propadá. Podle agentury Kantar by ve volbách ČSSD inkasovala 3,5 %, Median ukazuje 4,5 %.
Dnes jsme v Lysé nad Labem otevřeli již druhou věž – úschovnu kol u nádraží. Cestováni vlakem je zase o trochu jednodušší. pic.twitter.com/EuGXP59Up5
— Jan Hamáček (@jhamacek) August 9, 2021
Redakce deníku FORUM 24 Janu Hamáčkovi zaslala dotazy na jeho nižší mediální viditelnost i proč dosud neodpověděl kompetentním osobám na otázky v souvislosti s cestou do Moskvy.
Na otázky v sms zprávě však nijak nereagoval, stejně jako tisková mluvčí ČSSD. Nedávno ale potvrdil, že horká fáze kampaně má začít ke konci srpna. V případě politické prohry v nadcházejících sněmovních volbách chce odejít. „Nynější vedení včetně mě by nemohlo dál pokračovat,“ odpověděl v červenci.