František Moravec: Nejlepší český zpravodajec

(Archiv rodiny F. Moravce)

FOTO: Archiv rodiny F. Moravce

František Moravec patří k osobám, které byly po dlouhou dobu přehlíženy, měl být dokonce z naší historie vymazán. To se však nepovedlo a nyní se tento československý hrdina, jemuž vděčíme za mnohé, vrací symbolicky domů. Nejznámější je jeho působení v pozici přednosty druhého oddělení Hlavního štábu, tedy pověstného vojenského zpravodajství.

František Moravec se narodil 23. července 1895 v Čáslavi. Byl nejstarším z deseti dětí městského úředníka. Poté, co vystudoval gymnázium, rozhodl se pro studium filologie na Karlově univerzitě. Ale osud rozhodl jinak a nasměroval jeho kroky do uniformy. Jeho vojenská kariéra začala v roce 1915, kdy byl odveden do rakousko-uherské armády. Jako mnoho jiných Čechů a Slováků i František Moravec padl do zajetí, když počátkem roku 1916 s celou svojí skupinou dobrovolně přešel na ruskou stranu, a následně vstoupil do československých legií. Bojoval na srbské, rumunské i soluňské frontě, posléze byl převelen do Francie a Itálie. Po návratu do vlasti už pak ve studiu jazyků na univerzitě pokračovat nechtěl a zůstal uniformě věrný jako důstojník československé armády.

Po skončení války se účastnil bojů s Maďary na Slovensku a poté byl přidělen k posádce do Plzně, kde se seznámil s Vlastou Novákovou, kterou si zanedlouho vzal za manželku. Z manželství se narodily dvě dcery – Hana a Taťána. Poté, co ve 20. letech absolvoval Vysokou válečnou školu, mohl si jako nejlepší student vybrat umístění. S ohledem na rodinu zvolil Plzeň, ale protože si nadřízení byli dobře vědomi jeho kvalit, byl již v roce 1930 povolán do Prahy do hlavního štábu, kde se stal velitelem druhého oddělení. Naplno jej tak pohltila práce tajných služeb.

O krok napřed…

Moravec byl zdatný zpravodajec, a tak se mu s ohledem na horšící se situaci v Evropě, podařilo již v roce 1937 získat ke spolupráci vysokého nacistického představitele Paula Thümmela, který se stal jeho nejcennějším agentem. Nečinil tak sice z přesvědčení, ale pro peníze, a navíc se v poslední době objevují i informace o tom, že byl zřejmě tzv. dvojitým agentem, ale informace o německé armádě, které předával, posloužily Československu a poté i západním…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články