Komunisté se rádi odvolávají na vůli lidu. Zvláště když se jim to hodí a když si sami zrčí, kdo k tomu lidu patří.
Teď bývalého předsedu KSČM Grebeníčka napadlo, že by Ústavní soud měl jednat podle mínění lidu. V Haló novinách čteme: „Zákon byl přijat, a KSČM podle Grebeníčkových) slov nehodlá předjímat rozhodnutí Ústavního soudu, ale pokud by se rozhodl pro to, co Sněmovna přijala, udělal by výrazným způsobem kroky vstříc našim občanům, protože 70 až 80 procent z nich je přesvědčeno o tom, že tzv. církevní restituce byly nespravedlivé, a je třeba alespoň finanční náhrady zdanit.“
Je samozřejmě dobré vědět, co si lidé myslí. Pokud jde o majetkové záležitosti, je ale mínení lidí dost subjektivní a nemá moc co do činění s fakty. Po čtyřicetiletém vymývání mozků v ateistickém režimu se negativnímu pohledu na církve nelze divit.
Rádi bychom ale komunisty upozornili, že by to neměli s tou vůlí lidu přehánět, protože už to nemají pod kontrolou jako za starých rudých časů.
Tak například se zákazem Komunistické strany Čech a Moravy v roce 2011 podle průzkumu společnosti SANEP souhlasilo 50,1 procenta dotázaných. Proti zrušení KSČM bylo tehdy 39,6 procenta. Od té doby pár let uplynulo a do dospělého věku se dostali mladí lidé, kteří nebývají stoupenci komunistů.
Lidé mají různé nápady. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd z roku 2016 by uvítalo návrat komunistického režimu 16 procent lidí, zatímco s takovou změnou by v případě komunismu nesouhlasilo 78 procent. Hodně lidí ovšem zaujala myšlenka na rozpuštění parlamentu a zrušení politických stran. S tím souhlasilo 29 procent dotázaných. Po patřičné ideologické masáži by se třeba chybějící procenta dala doplnit. Jen je otázka, jestli by se to povedlo poněkud vyčpělým komunistům.
Komunisté by s tou vůli lidu zjišťovanou průzkumy neměli moc riskovat. Mají štěstí, že máme zastupitelskou demokracii, takže s nimi krátký proces nikdo neudělá. Ať si to ale radši ještě rozmyslí.