Hamáček: Epidemie téměř stagnuje, jakékoli uvolnění by znamenalo okamžité přetížení českého zdravotnictví

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Uvolnění opatření v České republice není při aktuální situaci na místě. Na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to sdělil novinářům ministr vnitra Jan Hamáček. Zmínil také další detaily k projednávané povinnosti nosit na veřejných místech respirátor.

„Epidemie téměř stagnuje. Znamená to, že teď není žádný prostor pro nějaké zásadní změny či zásadní uvolňování,“ zahájil Jan Hamáček (ČSSD) středeční tiskovou konferenci po jednání Ústředního krizového štábu s tím, že prioritou je ochrana zdravotnického systému.

„Jakékoliv uvolnění nebo razantní změna v opatřeních na těchto číslech by pravděpodobně znamenala okamžité přetížení českého zdravotnictví, a to si nemůžeme vůči našim zdravotníkům dovolit. Pracují z posledních sil. Přidávat jim práci tím, že budeme nezodpovědně uvolňovat, to si nemůžeme dovolit. Předpokládám, že v dohledné době nás uvolňování nečeká. Není to dobrá zpráva, ale je to realita,“ sdělil. Dokud společnost nebude proočkována, tak se podle něj opatřením Česko nebude moci vyhnout.

Očkování v Česku komplikuje zpoždění dodávek. „Dodávky od společnosti Pfizer jsou kráceny na 6080 %, a to by mělo platit následující dva týdny. Poté by se dodávky měly vrátit na původní úroveň,“ řekl. Zmínil také debatu, která probíhá mezi premiérem Andrejem Babišem a jeho poradcem Romanem Prymulou o distribuci ruské vakcíny Sputnik V (psali jsme zde).

„Objevují se nám diskuze o neschválených vakcínách – ruské a čínské. Zastáváme názor, že pokud bychom měli očkovat dalšími vakcínami, tak musí být schválené pro použití na evropském trhu, je to základní předpoklad bezpečnosti našich obyvatel,“ uvedl Hamáček k tomu, že Sputnik V zatím nebyl schválen a o jeho bezpečnosti se vede odborná debata.

Povinnost nosit na veřejných prostorech respirátory zatím podle ministra není na pořadu dne a opatření zůstane jen na bázi doporučení. Ve státních hmotných rezervách je 16 milionů respirátorů. Výrobní kapacity se pohybují kolem 20 milionů týdně. „Cokoliv nad těchto 20 milionů české produkce by se muselo dovézt, pravděpodobně i z asijských destinací,“ řekl.

Debata je vedena kvůli šíření agresivnějších mutací viru. V rámci Evropy je kvůli tomu doporučeno omezování pohybu. „Z pohledu ostatních států je Česká republika velmi rizikovou zemí. (…) Na přijímaná opatření je nutné pohlížet i optikou, jak jsme vnímáni v okolních státech a jakou reakci našich sousedů by mohlo vyvolat případné uvolňování opatření,“ upozornil Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]