Řecký ministr Michalis Chrisochoidis oslovil v září unijní ministry vnitra včetně Jana Hamáčka (ČSSD) s žádostí o pomoc s téměř pěti tisíci dětských uprchlíků v tamních táborech. Opoziční strany dnes budou požadovat, aby se téma řeckých dětí probíralo na čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny. „Česká republika si zase koleduje o ostudu. Děti jsou děti a dětem v nouzi se má pomoci,“ řekl dnes Karel Schwarzenberg (TOP 09).
Šéf sociálně demokratických poslanců Jan Chvojka v reakci sdělil, že prozatím téma na klubu neprojednávali, ale s ohledem na vládní většinu podpořenou komunisty uvedl, že v zařazení mimořádného bodu na program schůze Sněmovny nevěří. Prostor pro dotazy na šéfa rezortu vnitra má být až při čtvrtečních interpelacích.
Podle Hamáčka se Řecko snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků s tím, že v přesouvání nezletilých bez nároku na azyl po Evropě smysl nevidí. V listopadu Atény následně vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout. Ale odpověď stejně jako před rokem na podobnou žádost údajně nedostal.
„Česká republika by se určitě dokázala postarat o 40 syrských sirotků, pokud by se skutečně o takové sirotky jednalo. Podle oficiálních řeckých statistik se v řeckých táborech nacházejí primárně nezletilí z Afghánistánu a Pákistánu, přičemž drtivá většina je starší 14 let. Navíc se nejedná o sirotky, ale nezletilé bez doprovodu, kteří mají rodiče nebo příbuzné,“ uvedl již dříve Hamáček.
S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) se postavil proti jakémukoliv přijímání s tím, že je třeba pomáhat především v místě jejich původu.