Ministr vnitra Jan Hamáček nepůsobí otevřením kauzy civilní rozvědky příliš zaskočeně. Alibisticky si myje ruce nad jejím bývalým vedením, které přivedl jeho předchůdce Milan Chovanec. Jako by nebral na vědomí, že útok na rozvědku byl veden ze strany Andreje Babiše s cílem poškodit ČSSD.
[ctete postid=“265735″ title=“Skandální obsah Šumanových nahrávek je na okraji zájmu. Na rozdíl od šetření, kdo za nimi stojí“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2016/06/babis-chovanec-385×230.jpeg“ excerpt=“Zatčení bývalého náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta otvírá další dimenzi této kauzy. Na “ permalink=“https://www.forum24.cz/skandalni-obsah-sumanovych-nahravek-je-na-okraji-zajmu-na-rozdil-od-setreni-kdo-za-nimi-stoji/“]265735[/ctete]
Hamáček ustál tříměsíční vládní krizi, která leccos odhalila o poměrech v sociální demokracii, ale i o něm samotném. Už nikdo nebude brát vážně, až příště pohrozí odchodem z vlády, protože o tom nikdy neuvažoval. Veškerá ultimáta typu „Šmarda, nebo demise ministrů“ se zpětným pohledem jeví jako tragikomický folklór.
Kauza namířená proti ČSSD
Smířeného Hamáčka viditelně netrápí ani kauza rozpoutaná okruhem ANO, která může poškodit jeho stranu, jelikož byla od počátku namířena proti ní. Naopak se okázale distancuje od éry Milana Chovance, nejvýraznějšího Babišova oponenta z řad sociální demokracie. Byl schopen hrát vůči oligarchovi tvrdou hru, za což se mu dostalo patřičné pozornosti jeho médií, ale i zvýšeného zájmu spřízněné kohorty policistů.
Je otázkou, zda Hamáčkovi zatčení Chovancova muže, bývalého prvního náměstka ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta, naopak nevyhovuje. Do kauzy je totiž mediálně zatahován i samotný Chovanec, o něhož se už dříve rovněž zajímala policie, který patří k největším kritikům vstupu ČSSD do vlády. Hamáček, který touží po klidu na práci, takovou vnitřní opozici nepotřebuje.
Babišův muž v pozadí
Spouštěčem této kauzy, která dostala exkluzivní prostor v Babišově tisku, bylo trestní oznámení podané loni v únoru čerstvě nastoupivším náměstkem ředitele civilní rozvědky Radkem Musílkem. Týkalo se údajných nesrovnalostí v hospodaření ÚZSI v řádu stovek milionů korun.
Zpravodajec Musílek, který má blízko k šéfovi ANO, nahradil v rámci probíhajících čistek první Babišovy vlády v demisi Blahuta a přispěl k odvolání ředitele ÚZSI Jiřího Šaška. Pravým důvodem zásahu v rozvědce bylo Babišovo dosud nedoložené podezření, že její lidé stojí za nahrávkami anonymní twitterové skupiny Julia Šumana.
Musílek byl pověřen řízením rozvědky a zřejmě očekával, že bude za svoje služby náležitě oceněn. To se však nestalo. Šumanovy zdroje neodhalil a nový ministr vnitra Jan Hamáček, který nahradil muže na špinavou práci Lubomíra Metnara, jmenoval ředitelem ÚZSI Marka Šimandla.
Konfliktní Musílek službu letos v červenci opustil, jelikož si s novým šéfem nesedl. To už se tak u práce pro Babiše stává. Pěšák splní svoji úlohu, a poté je ve změněných podmínkách bez mrknutí oka obětován. Zanechal však za sebou nastraženou minu v podobě neprůhledné kauzy, která nyní explodovala.
Za mne je vše v pořádku
Jak se na tuto aféru, která byla loni na jaře Mladou frontou DNES označena za největší skandál v dějinách našich tajných služeb, dívá současný ministr vnitra Jan Hamáček?
„Za ministerstvo mohu říci, že dlouhodobě poskytujeme součinnost orgánům činným v trestním řízení a stejně tak je poskytuje i civilní rozvědka,“ uvedl. Zdůraznil však, že v současnosti je ÚZSI v pořádku. „Po mém nástupu došlo k výměně de facto všech klíčových vedoucích představitelů. Rozvědka má nového ředitele, jsou tam noví náměstci, nikdo, kdo je spojen s tou vyšetřovanou kauzou, už není ve vedení civilní rozvědky,“ dodal.
Tím se zřetelně odstřihl od Chovancovy éry, jelikož bývalý ředitel Jiří Šašek a jeho první náměstek Zdeněk Blahut nastoupili do svých funkcí v roce 2014. Údajná pochybení v hospodaření rozvědky spadají do let 2015 až 2017, tedy do období, kdy byla rozvědka pod kontrolou sociální demokracie. Pokud se dnes její šéf Hamáček tváří, že s tím nemá nic společného, zní to velmi licoměrně.
Spíše by ho mělo varovat, co se kolem této kauzy odehrává, a proč byla otevřena právě nyní. Nepochybně neslouží zájmům ČSSD, ale hnutí ANO, které může rozmělňovat bobtnající Babišovy kauzy. Premiér může tvrdit, že za útoky na jeho osobu stojí Chovanec a jeho okolí. Tedy sociální demokracie. Že nejsou důkazy? Jeho média se už postarají.
Babiš útočí na základy demokracie
Nelze také zapomenout, že v řadách policie a státního zastupitelství je stále dost těch, kteří Chovancovi nemohou přijít na jméno kvůli policejní reorganizaci z roku 2016. Nikdy se s ní nesmířili. Sem patří jak vedoucí představitelé státního zastupitelství, tak okruh bývalého ÚOOZ Roberta Šlachty, který po odchodu z policie našel azyl v Celní správě, tehdy podřízené ministru financí Andreji Babišovi.
V té době byl ještě Hamáček jako předseda Poslanecké sněmovny na Chovancově straně. To se projevilo ve vyhrocených sporech mezi hnutím ANO a ČSSD poté, co parlamentní vyšetřovací komise jednomyslně konstatovala, že policejní reforma, slučující Šlachtův protimafiánský a protikorupční útvar do jedné centrály, proběhla v souladu se zákonem. Naopak došlo k řadě nezákonných úniků ze spisů zejména do Babišových médií, které šly na vrub olomouckých vrchních žalobců Iva Ištvana.
Babiš verdikt komise rozporoval. „Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že ‚české Palermo‘ vyhrálo,“ řekl a odmítl se omluvit policejnímu prezidentovi Tuhému, křivě nařčenému z úniku informací. „Považuji za prasárnu, co se udělalo s reformou policie, rozprášil se jediný nezávislý útvar a boj s korupcí politiků skončil,“ dodal. Jenže tento útvar (ÚOOZ) mu šel velmi na ruku.
Hamáčka tehdy Babišova slova pobouřila. „Ministr financí útočí na samotné základy parlamentní demokracie. To je důsledek jeho vlastní očerňující a na nepravdách postavené kampaně, kterou okolo reorganizace policie před krajskými volbami sám rozpoutal s cílem poškodit politické soupeře,“ prohlásil tehdy.
Hamáček ponese odpovědnost
Dnes se šéf ČSSD chová jinak, mnohem pokorněji. Útok na civilní rozvědku přitom nebyl ničím jiným, než revanšem za „spáchaná příkoří“ z minulosti. I proto se dnes do Blahuta obouvá bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z Janečkova Nadačního fondu proti korupci, který tehdy proti Chovancovi vedl kvůli reformě samostatnou kampaň.
[ctete postid=“265489″ title=“Podezřelé okolnosti zatčení exnáměstka rozvědky Blahuta. Kauzu rozjel Babišův muž“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/Metnar-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Zatčení bývalého náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta provázejí podezřelé okolnosti. Tuto “ permalink=“https://www.forum24.cz/podezrele-okolnosti-zatceni-exnamestka-rozvedky-blahuta-kauzu-rozjel-babisuv-muz/“]265489[/ctete]
Hamáček, který nyní Babišovy problémy naopak kryje, a ani jeho případná obžaloba pro něj nic neznamená, přebírá za následující vývoj plnou odpovědnost. Policii přitom nemá plně pod kontrolou, jelikož zásadní čistky v bezpečnostních složkách proběhly ještě před jeho nástupem, a nové policejní funkcionáře už musel odsouhlasit Babiš.
Také je nutné připomenout, že čelní státní zástupci do této doby s premiérem nejednou kooperovali. Nyní se octli ve sporu s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou kvůli podobě zákona o státním zastupitelství, ale není zcela jisté, zda se nejedná jen o poziční šachy, do kterých může zapadat i náhle otevřená kauza civilní rozvědky, vycházející vstříc zájmům Andreje Babiše.
V těchto kulisách není Hamáčkovo mytí rukou příliš na místě. Příště může být na řadě někdo další z ČSSD, nebylo by to poprvé. Navíc bude konfrontován s problémy koaličního partnera, který si nebere servítky. Co potom udělá?
Kdy už konečně rozhodne státní zástupce Šaroch o obžalobách v kauze Čapí hnízdo? Jak dopadla analýza evropských auditů Vrchního státního zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové? Co se stane v případě, že Evropská komise potvrdí jejich skandální závěry? Jak daleko půjde vyšetřování podezřele objemné reklamy Agrofertu, kterou ignorovala kontrola Finanční správy? To je podstatné, a to všechno ukáže čas.