Stínový premiér hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček kritizuje vládu za nákup společnosti NET4GAS, která provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Prostřednictvím státní společnosti ČEPS za firmu zaplatí maximálně pět miliard korun. V srpnu přitom Havlíček vládu vyzýval, ať do společnosti plynovodů a předávacích stanic vláda investuje.
„Předně musí vláda získat zpět páteřní síť plynovodů, to je koupit přepravce plynu společnost NET4GAS, kterou vlastní Allianz Infrastructure a Borealis Novus Parent. Těm se zcela změnil podnikatelský model, který byl založen na tranzitu ruského plynu do Evropy,“ psal stínový předseda vlády za hnutí ANO v srpnu na svém blogu.
Nákup společnosti NET4GAS prostřednictvím státní společnosti ČEPS ve středu schválila vláda. ČEPS za firmu zaplatí maximálně pět miliard korun. První část, tři miliardy korun, bude uhrazena při dokončení transakce, další dvě miliardy pak v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů NET4GAS.
Společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má ale vydané dluhopisy za 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028.
„Převzetím za symbolickou částku pod stát by tedy vznikl závazek tyto dluhy vypořádat. V každém případě by logickým investorem měla být státní společnost ČEPS, která by vedle páteřní sítě pro elektroenergetiku vlastnila i 4 tisíce kilometrů páteřní sítě plynového potrubí. Budoucí výnosy lze po válce očekávat přes tranzit plynu z Ukrajiny, ve hře by ale bylo i zvýšení ceny regulované složky plynu,“ dodal exministr letos v srpnu.
V nedělním pořadu Partie CNN Prima News ale Havlíček otočil. Akvizice je podle něj nyní velkým rizikem, protože do budoucna zadluží stát dalšími desítkami miliard korun. Upozornil také na výsledky hospodaření firmy z posledních let, která se zhoršila zejména poté, co firma GAZPROM Export přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes Českou republiku. Podle něj se proto investice státu v budoucnu nevrátí a krok ministerstva průmyslu a obchodu označil za nezodpovědnost.
Proti tomu se ohradil ministr Kupka. Podle něj záměr nákupu podpořily všechny posudky, které má vláda k dispozici. Zdůraznil, že vlastnictví provozovatele sítě plynovodů je důležité především kvůli posílení kontroly státu nad energetickou infrastrukturou.
Podle Kupky navíc plynovody mohou v budoucnu hrát klíčovou roli při tranzitu vodíku. Ministr zároveň připomněl další nedávnou akvizici státu v podobě nákupu společnosti RWE Gas Storage, která v Česku provozuje zásobníky plynu. Provoz zásobníků a plynovodů je podle Kupky vzájemně úzce provázaný a jejich vlastnictví státem je podle ministra důležitou pojistkou do budoucna.
„V nedělní Partii plísnil Karel Havlíček vládu za nákup plynové sítě NET4GAS. Nevíte, jestli je to ten samý Karel Havlíček, který nás 19. 8. vyzýval, ať koupíme NET4GAS i za cenu zaplacení dluhů této firmy státem?“ pustil se ministr Kupka do svého předchůdce na resortu dopravy na sociální síti X.
Tři až pět miliard podle Havlíčka ale není symbolická částka. „Rozumím snaze ovládnout plynovou infrastrukturu, naprosto odmítám vekslácký způsob provedení,“ reagoval Havlíček na příspěvek ministra Kupky.
Jenže v nedělní debatě Havlíček nekritizoval cenu za nákup společnosti NET4GAS. Vadilo mu právě 33 miliard dluhu. „Pan ministr nehospodaří s vlastními penězi. Hospodaří s penězi daňových poplatníků a nemůže dělat akvizice, jako když seděl v bance. Utratit 33 miliard znamená to, že v době, kdy státní rozpočet nemá peníze, v době, kdy šetříme na zdravotnictví, kdy nemáme na školství, kdy se zdražují energie a ještě říká, že má zahraniční poradenské instituce. Na to není nikdo zvědavý,“ kritizoval akvizici.
NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům.
Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země. Firmu napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Firmu kupuje společnost ČEPS z vlastních disponibilních zdrojů. Transakci ještě musí schválit regulační orgány.