Už několik dní se v centru pozornosti drží tiskové konference vlády k vývoji situace kolem šíření koronaviru. Lékař a senátor Marek Hilšer (za STAN) mluví v rozhovoru pro deník FORUM 24 o jejím pochybení, ale i o tom, co by mohlo ohrozit zdravotníky během náporu nových případů. Jelikož před několika měsíci oznámil opětovnou kandidaturu na prezidenta, svěřil nám i to, co by v kritické situaci řekl spoluobčanům on sám.
Pane senátore, co jste se dozvěděli v týdnu během návštěvy šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymula a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v horní komoře? Překvapilo vás něco?
Vlastně nám nic nového neřekli. Všichni víme o nedostatku zdravotních pomůcek, takže nám pan ministr znovu vysvětloval, proč k tomu došlo. Zaujal mě ale projev předsedy Senátu (Miloše Vystrčila, senátora za ODS – pozn. red.), který hovořil o tom, že nebyl včas zřízen Ústřední krizový štáb. To považuji za skandální záležitost. Jasně se ukázalo, že v tomhle vláda v čele s panem premiérem pochybila. Nenásledovaly základní postupy, které by se měly dodržovat.
Vysvětlili vám, proč?
Vyjadřovala se k tomu sice paní ministryně Schillerová, ale ne, nebylo dostatečným způsobem vysvětleno, proč došlo k pozdní aktivaci krizového štábu. Jak to, že k tomu nedošlo 1. března, kdy byli známi první nakažení? Považuji to za velký problém. Někteří z představitelů krajů a měst přitom upozorňovali, že postrádají informace. A jak vysvětloval pan Vystrčil, právě informování samospráv je jedním z úkolů štábu. Tohle vláda nezvládla.
Podle dostupných informací pan Prymula řekl, že máme tři týdny na přípravu kapacit v nemocnicích, abychom neskončili jako Itálie. Řekl vám, jak to chce udělat?
Pan ministr (ministr zdravotnictví Adam Vojtěch – pozn. red.) hovořil o tom, že budou vymezovat určité počty lůžek v nemocnicích, které budou určeny pro tyto pacienty. Takže informoval o tom, že nějaké kroky v tomto ohledu činí. Tak jen doufejme, že to bude stačit.
Mají vaši důvěru?
Těžko odhadovat, jak se ta situace bude vyvíjet. Rozhodně je dobře, že se zavedla opatření, aby se ten virus nešířil, a sice karanténa a omezení pohybu. To by rozhodně mělo pomoci ke zpomalení šíření viru. To bylo správné. V čem ale vláda selhala, je zmiňované zajištění pomůcek, protože to může ohrozit zdravotníky a potažmo celé zdravotnictví. Uvidíme. Pokud se ten nárůst podaří zastavit, tak by to snad měl systém s vypětím sil všech zdravotníků zvládnout. To se ukáže v průběhu několika týdnů.
Ale znovu opakuji, že jediná možnost, jak zpomalit šíření, je, aby se lidé mezi sebou nestýkali. Prozatím je zřejmě dobrou zprávou, že v České republice nemáme žádné úmrtí, což je na počet nakažených dobrý výsledek. Máme několik vážných případů, tak nyní musíme doufat, že jich bude co nejméně.
Poslanec a lékař Bohuslav Svoboda (ODS) navrhl, aby byly týmy zdravotníků izolovány v nemocnicích, kde by i spali. Situaci v Itálii totiž zkomplikovalo právě to, že se leckde nakazil i lékařský personál. Váš názor?
Izolace týmu je určitě dobrý postup, neboť se tím zamezí i infekci těch dalších. Mělo by to být opatření jen po nezbytně dlouhou dobu. Potřebujeme udržet nemocnice v provozu i pro ostatní, nejenom pro ty, co budou nakaženi koronavirem a budou mít ty vážné projevy. Bývá jich zhruba tak kolem pěti procent ze všech nakažených.
Co může v tuto chvíli vlastně dělat Senát ke zlepšení situace?
Příští týden budeme projednávat návrhy vlády, ale iniciativa je v současné chvíli na exekutivě. Praktické problémy musí řešit krizový štáb společně s vládou. Legislativa v tomto ohledu nemá žádné zdroje nebo prostředky. Nemůžeme zřídit konkurenční krizový štáb. My se budeme ve stavu legislativní nouze scházet, jak bude Poslanecká sněmovna nebo vláda potřebovat, a hlasovat o příslušných návrzích. Mnoho senátorů se snaží pomáhat prakticky ve svém obvodu. V našem klubu se například podařilo zprostředkovat dezinfekci pro lékaře a pečovatelské služby, které se starají o seniory.
Zastavme se prosím ještě u exekutivy. Jak hodnotíte jako staronový kandidát na prezidenta středeční projev Miloše Zemana?
Mrzelo mě, že ten projev nebyl veden v nějakém duchu společné práce, i když se nakonec vyjádřil ve smyslu, že bychom měli držet všichni pohromadě. Ale ještě před tím v několika větách kritizoval ty, které nemá rád – novináře a tak dále, jak to má ve zvyku. Myslím si, že si třeba výroky nejenom o novinářích, ale i o hercích nebo opozici, mohl odpustit. Podle mě to nebylo namístě. Prezident by se měl umět státnicky povznést nad své osobní preference. Všichni se teď snaží dělat maximum.
A něco, co byste popřípadě doplnil?
Myslím si, že by měl prezident lidi upozorňovat na rizika a nabádat je k tomu, aby opatření dodržovali. Mám také za to, že je třeba poděkovat. Prezident to sice učinil, ale jenom částečně. Zmínil pouze mediky, ale nezmínil vůbec zdravotníky, kteří stojí přímo v první linii.
Působíte také na lékařské fakultě jako učitel. Mluvil jste o zapojení se studenty?
Sleduji to. Velmi mě těší, že už přibližně tři tisíce mediků nabídlo své služby a mnozí už se v nemocnicích zapojili. A jsem o to radši, že to přišlo spontánně a nemusel jim to nikdo říkat. Ukazuje to, že jsou to fajn lidé a v situaci ohrožení napnou všechny síly, aby pomohli, a svou službu berou vážně.