Hledal se premiér. Babiš blábolil, Šlachta nedá dohromady větu a Okamura chce do vlády

Debata na FTV Prima (profimedia.cz)

Debata na FTV Prima | FOTO: profimedia.cz

FTV Prima odvysílala debatu osmi lídrů stran v pořadu Hledá se premiér. Ten současný, tedy Andrej Babiš, dokázal, že to poslední, k čemu je kompetentní, je dělat předsedu vlády. Formát samozřejmě nikomu neumožnil říci něco pořádně, ale tragédie, jakou jsme sledovali od představitelů vlády a jejich současných a budoucích spojenců, byla někdy opravdu dechberoucí.

První a nejspíše jedinou překvapivou věcí z debaty byl fakt, že koalice Pir/STAN do pořadu poslala předsedu Starostů a nezávislých Víta Rakušana, nikoli šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Rakušan také v debatě působil daleko lépe, než se v posledních týdnech dařilo Bartošovi.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Babiš byl od začátku nervózní a křičel na ostatní, jako kdyby byl někde na trhu, nebo spíš v Agrofertu, jak mu připomněl Rakušan. Nedokázal jasně odpovědět na jedinou otázku. Důchodovou reformu si plete s úplatky seniorům, za třicet tisíc mrtvých během pandemie covidu může opozice. Došlo na trapné ječení i na slovenštinu, prostě to bylo tak, jak jsme zvyklí. Babiš dokázal odpovídat jen tím, co mu připravil marketingový tým, jakmile došlo na jeho vlastní myšlenky, člověk by se propadal hanbou.

Předseda ODS Petr Fiala se ukázal jako klidná, jasná a kvalitní síla. Nenechal se rozhodit slovenskými výkřiky a jasně odpovídal. Působil velmi důvěryhodně a dokázal i celkem složité věci říci jednoduše a vejít se do třiceti vteřin, které byly na odpovědi určeny. Lídr koalice SPOLU použil ke zhodnocení situace s inflací velmi přesný termín „Babišova drahota“. A to by si voliči měli zapamatovat.

Rakušanovi se několikrát povedlo Babiše absolutně rozhodit. Trefně ho přirovnal ke čtyřletému dítěti a velice správně premiérovi připomněl jeho přístup k obětem covidu, když bez mrknutí oka pořádal předvolební kampaň na křížích za mrtvé na náměstí v Průhonicích. Byl připravený a uvolněný. Velmi dobrý výkon.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Pak je tu Zuzana Majerová Zahradníková. Není jasné, jak se to stalo, že si paní poslankyně spletla televizní studio s pavlačí, ale už je to tak. Dozvěděli jsme se od ní, že tu nebyla žádná pandemie, zbylý dojem je však neustálé zvyšování hlasu a ukazování propiskou. Bylo to skutečně strašné.

Tomio Okamura má pohádky pro své voliče naučené více než dobře. Jen znovu dokázal, že je to nebezpečný lhář, který se ohání vysokými cenami potravin, aby vzápětí sám na svých předvolebních trzích prodával podhodnocené zboží od agrobaronů. Hned několikrát ale oznámil, co se stane, „až bude SPD ve vládě“. Do Strakovy akademie chce pan Okamura opravdu hodně. Uvidíme, jaké podmínky předloží hnutí ANO.

A Vojtěch Filip? Nic. A doufejme, že takto to dopadne ve volbách s KSČM. Už je čas, aby skončila v propadlišti dějin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]