Premiér Andrej Babiš v listopadu oznámil záměr rozprodat strategické rezervy kovů ze Správy státních hmotných rezerv, které mají sloužit pro potřeby státu a občanů v době nenadálých krizových situací. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny tento návrh zamítl, kritizovala ho i řada opozičních poslanců a odborná veřejnost.
Vládní rozpočet na příští roky s prostředky za prodané kovy nicméně počítá a návrh už dostal zelenou i od Bezpečnostní rady státu. Kovy, které premiér hodlá rozprodat, by naplnily 1600 kamionů a do rozpočtu přinesou asi 2,2 miliardy korun.
Babiš dlouhodobě zadlužuje stát během ekonomické konjunktury, a teď ještě ukazuje, že v zájmu svého populismu neváhá hazardovat i s naší bezpečností. Ministerstvo obrany se totiž vyjádřilo, že v případě krizového stavu jsou uložené kovy víc než potřeba. Není se čemu divit: Během nouzového stavu může být jakákoliv logistická podpora a doplnění strategických rezerv obtížná, nemluvě o tom, že ceny komodit v takové chvíli strmě stoupají.
Babiš na kritiku reagoval tím, že držení kovů je překonaný koncept. Kovy jsou prý také už téměř padesát let staré. To však dementoval předseda Správy hmotných rezerv Pavel Švagr. Ten tvrdí, že jen asi 15 tun hliníku je z roku 1973, z celkového objemu je to asi jeden kamion čili ani ne desetina procenta celkových zásob. Drtivá většina rezerv byla nakoupena po roce 2000, poslední teprve v roce 2013.
Další zbytečná ztráta
Nejde o nic jiného než o prachsprosté projídání naší bezpečnosti. Babiš opakovaně tvrdí, jak je pro něj obrana důležité téma a že plánuje mnoho akvizic techniky a vybavení. Po šesti letech, kdy má jeho strana rezort obrany na starosti, se však nenakoupilo v podstatě nic. Nedávná akvizice amerických vrtulníků Venom a Viper za pět minut dvanáct je čestnou výjimkou, navíc s ní nemůžeme doopravdy počítat, dokud si je naše armáda opravdu fyzicky nepřevezme.
Premiér by si měl uvědomit, že k naší obraně nestačí pouze vojáci a technika. Ve chvíli ozbrojeného konfliktu armáda potřebuje zajistit pomocné vybavení nebo munici. Na případný nedostatek může pružně reagovat náš zbrojní průmysl. Ten ale v první řadě musí mít z čeho vyrábět! Mimo jiné proto jsou zásoby kovů tak důležité. Výroky Andreje Babiše a Ministerstva průmyslu a obchodu o jejich překonanosti jsou liché stejně jako jejich lhaní o stáří zásob.
Vláda se snaží na dlouhodobě podfinancované Správě hmotných rezerv ještě více ušetřit, na příští rok proto ještě více omezuje její rozpočet. Předseda správy Švagr v této souvislosti varuje, že naše rezervy dnes nepokrývají ani Evropskou unií doporučené množství ropy, které má v případě nouze zajistit minimálně 90 dnů fungování státu. A to ropa patří ke komoditám, které jsou na tom v rámci našich rezerv ještě relativně dobře.
Státní hmotné rezervy jsou tedy další věc, kterou naše země zbytečně obětuje pro laciné politické body Andreje Babiše. Kdo po něm tento nepořádek bude uklízet?