Hnací silou této vlny covidu jsou děti, opakujeme stále stejné chyby, říká lékař Dražan

Lékař Daniel Dražan (Tomas Blazek / MAFRA / Profimedia)

Lékař Daniel Dražan | FOTO: Tomas Blazek / MAFRA / Profimedia

Covid v Česku stále sílí, současná vlna se ale podle dětského lékaře a člena České vakcinologické společnosti Daniela Dražana od těch předchozích liší tím, že její hnací silou jsou děti. Také upozorňuje, že v současné době, která přeje respiračním onemocněním všeho druhu, se nedá pouhým okem spolehlivě poznat, jestli dotyčného trápí obyčejná rýma, chřipka nebo covid-19. Jistotu podle Dražana nabízí jen provedení testu. Jak si Česko v očkování proti covidu stojí v porovnání s jinými zeměmi? A s jakými obavami rodičů se ve své praxi v souvislosti s koronavirem setkává? Na tyto i další otázky Dražan odpovídá v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Rychlý nástup další vlny covidu Dražana nepřekvapil, neskrývá ale jisté rozčarování. „Nástup epidemie v podzimních měsících byl očekávaný a měli jsme na něj být připraveni. Bohužel stejně jako před rokem si někteří mysleli, že už máme epidemii za sebou. Opakujeme stále stejné chyby,“ povzdychl si dětský lékař, který ordinuje na jihu Čech.

()

Zmínil, že na rozdíl od předchozích vln jsou nyní „hnací silou“ epidemie děti. „Důvodem je jejich nízká proočkovanost a přítomnost v kolektivech. Děti mladší než 12 let se ještě očkovat nemohou a není očkováno ani mnoho dětí starších než 12 let, které se mohou očkovat nejméně čtyři měsíce,“ popsal Dražan. V pondělí spuštěné plošné testování ve školách v okresech se špatnou epidemickou situací blíže komentovat nechtěl, ale uvedl, že „testovat určitě potřebujeme“.

Na otázku, zda lékař či laik dokáže v sezóně respiračních nemocí poznat, jestli má rýmu, chřipku nebo právě covid, odpověděl Dražan takto: „Pouze testováním. Je možné podle určitých kritérií odhadnout, zda jde spíše o covid nebo i jinou respirační infekci, ale bez testu to nelze jednoznačně stanovit. Když někdo náhle ztratí čich a/nebo chuť, jde velmi pravděpodobně o covid, jiné příznaky jsou už ale méně specifické,“ přibližuje dětský lékař a člen vakcinologické společnosti.

Mutace viru delta (dříve indická), která je nyní dominantní, se podle něj například příznaky nijak výrazně neodlišuje od starších kmenů viru. „Hlavní problém delty je v tom, že je mnohem více infekční, tedy bude mnoho nemocných a při velkém počtu onemocnění budou i případy závažných infekcí u dětí,“ domnívá se Dražan.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

A jak si Česko v očkování proti nebezpečné nákaze stojí ve srovnání s dalšími zeměmi? Prý záleží na tom, s kým se chceme srovnávat. „Oproti Bulharsku, Rumunsku i jiným východoevropským zemím a samozřejmě proti nízkopříjmovým zemím v Africe očkujeme velmi dobře. Pokud se ale chceme srovnávat se západní Evropou, je to u nás dost tragické. To platí pro všechny věkové kategorie, nejen pro děti,“ upozornil Dražan. Protože se v jeho ordinaci proti covidu také očkuje, často o vakcinaci mluví s rodiči svých pacientů. Říká jim například to, že covid může být rizikový i pro děti, nebo že existuje možnost, že ratolest nemocí nakazí někoho z rizikové skupiny.

Rodiče podle něj přicházejí i s neopodstatněnými obavami. „Mnohdy jsou to zcela iracionální úvahy. Znám lidi, kteří nevěří, že covid existuje. Mnoho rodičů se domnívá, že pro děti covid nemůže být závažným onemocněním. Pak jsou zde obavy z nežádoucích účinků vakcín, ať již zcela nesmyslné (poruchy plodnosti, co to s dítětem udělá za 10 let), ale i oprávněné (nízké riziko zánětu srdce),“ vypočítává Dražan. Odhaduje, že přibližně polovina jeho dětských pacientů je proti nemoci očkovaná. „S mnoha rodiči jsem o očkování mluvil, někdy úspěšně, jindy ne,“ říká lékař.

A jaký názor má Dražan na očkování dětí mladších 12 let? „Děti se mohou a mají očkovat, pokud je pro ně schválena a odbornou autoritou doporučena vakcína. V USA FDA schválila očkovací látku pro děti od 5 let, zatím není doporučena CDC, ale toto doporučení se očekává během tohoto týdne a pravděpodobně se již během tohoto týdne začne očkovat. Na schválení vakcíny pro děti od 5 let Evropskou lékovou agenturou zatím čekáme. Pro vysvětlení – schválení znamená, že je vakcína pro danou věkovou kategorii bezpečná a účinná.  Doporučení znamená, že je děti (nebo jinou kategorii) vhodné schválenou vakcínou očkovat,“ informuje Dražan. Sám už úplně neví, co vzkázat odpůrcům očkování, aby je přesvědčil. „Těžko říct. Už to slyšeli tolikrát, a přesto spousta lidí zbytečně umírá. Žádné vzkazy v Česku, zdá se, nefungují,“ postěžoval si na závěr rozhovoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]