O čem je aktuální číslo Týdeníku FORUM? Například o tom, koho by vyznamenali lidé, o nichž se mluví jako o možných kandidátech na prezidenta. Přestože hlavním tématem je aktuální situace České republiky, stav ekonomiky i postupující pandemie, 28. říjnu se zde věnujeme hned v několika materiálech.
Končící premiér Andrej Babiš bude předávat řízení země vládě Petra Fialy v naprosto tragické situaci. Pandemie nabírá na obrátkách stejně jako skandálně rostoucí inflace. Přestává být v podstatě možné pořídit si vlastní bydlení. A pokud jste v poslední době tankovali, asi se vám taky protočily panenky. Takhle vypadá země po letech premiérování „krizového manažera“?
Velkým tématem je samozřejmě 28. říjen, přestože se letos nebudou předávat státní vyznamenání. Zajímá vás, komu by je dali potenciální kandidáti na post hlavy státu? My jsme se jich zeptali! A je to opravdu zajímavé čtení. Odpovídali Pavel Fischer, Miroslava Němcová, Michael Kocáb, Miroslav Kalousek a Danuše Nerudová. Také fotografická Panorama souvisí s 28. říjnem, prohlédnout si můžete snímky z doby vzniku Československa, ovšem v barvě.
Samozřejmě píšeme i o problému jménem covid-19, který se do naší země bohužel vrací. Píšeme o tom, jak se na potlačování epidemie podílí očkování, a přinášíme rozhovor s profesorem Janem Konvalinkou. Přinášíme i pohled lékaře ze Švédska o tom, jak se pandemie řešila a řeší tam. S covidem souvisí ještě jeden rozhovor, a to s pravděpodobným budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.
Hovořili jsme také s novinářem Tomášem Etzlerem, který vydal novou knihu o Číně a popsal nám své zkušenosti s touto zemí. A jaký vztah mají s bratrem Miroslavem? I to se v Týdeníku FORUM dozvíte.
Zahraniční rubrika představuje protikandidáta maďarského premiéra Viktora Orbána, kterým je konzervativní Péter Márki-Zay. Kolegové z Hlídacího psa přinášejí smutný text o osudech afghánských soudkyň, kterým jde o život poté, co odsoudily například domácí násilí. A samozřejmě nechybí ani tradiční Deník Evropunky od Ivy Roze!
Kultura je tentokrát hodně o Modiglianim, jehož velká výstava je právě teď ve vídeňské Albertině. Tomáš Fojtík recenzuje novou knihu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu a věnujeme se i dalšímu osudu dvou skvělých divadel: Činohernímu klubu a Dejvickému divadlu.
V Nové Orientaci najdete esej Lenky Víchové o ukrajinském boji s oligarchy a text Petra Hlaváčka nazvaný „Den republiky jako oslava demokratického republikánství“. Nechybějí Šarlatáni Jiřího X. Doležala, Občanské forum ani historie – o dvou bratrech, z nichž jeden zemřel v Osvětimi, zatímco druhý se jí vyhnul díky podvodům.
Běžte do trafik!