Spolek Kverulant požádal server YouTube a jeho zastřešující společnost Google o zrušení videokanálu Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj jde o falešný profil. Prezidentská kancelář totiž tvrdí, že k desítkám videí nemá žádný vztah, přestože jsou natočená v nepřístupných prostorách Hradu nebo v nich prezidentův kancléř Mynář vysvětluje svoje kauzy. Na nejasnosti kolem hradních videí upozornil už před rokem HlídacíPes.org.
Na youtubovém profilu Kanceláře prezidenta republiky visí celkem 74 videí, to poslední je ale staré už tři čtvrtě roku. Většinou videí z hradního zákulisí, například o architektuře, hradním protokolu či Hradní stráži, jako moderátorka provází manželka prezidentova kancléře Alexandra Mynářová. Jsou mezi nimi ale i videa, kde její muž, kancléř Vratislav Mynář, vysvětluje své vlastní kauzy.
Jde o videa „Pravda o Mynářově penzionu“, „Jak média manipulují: Lánská detektivka“ nebo „Příběh dopisu z čínské ambasády“.
Nevíme, neznáme, neplatíme
Když se loni v létě HlídacíPes.org prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím na Hradě ptal, kdo videa natáčí a platí, odpověď zněla, že Kancelář prezidenta republiky „vytvoření videí neobjednala, neuzavřela na ně žádný smluvní vztah a neplatila je“. Týkalo se to všech videí na hradním youtube kanálu, tedy i těch odlehčených, moderovaných Alexandrou Mynářovou.
Hrad také tvrdil, že videa, kde kancléř Mynář reaguje na novinářské texty rozkrývající jeho vlastní kauzy a jejichž autora prezidentská kancelář oficiálně nezná, sdílí proto, aby reagoval „na dezinformace dehonestující povahy, šířené některými médii“.
Teď po roce obdržel prakticky stejnou odpověď na svůj dotaz podle zákona i spolek Kverulant. Hrad jen doplnil, že k tvůrcům videí „nemá žádný občanskoprávní ani pracovněprávní vztah“ a že „nemá žádný dramaturgický plán“ zmíněných videí.
Z videí je přitom zřejmé, že vznikla s vědomím prezidentské kanceláře, protože záběry byly pořízeny v uzavřených a veřejnosti běžně nepřístupných prostorách Pražského hradu či Lánské obory.
Hradní profil? „Falešný a toxický“
Kdo videa natáčí, nakonec loni v říjnu řekla HlídacíPes.org sama Alexandra Mynářová: „Na tvorbě videoreportáží se podílím já s tiskovým mluvčím KPR. Pracujeme bez nároku na honorář a se soukromou technikou (tzn. s telefony).“ Následně oznámila, že další videa už natáčet nebude, protože odchází do Českého rozhlasu jako moderátorka pořadu Slavné dvojice. Za zmínku stojí, že rozhlas Mynářové výslovně zakázal bavit se s hosty o politice.
„Hosty pořadu nebudou politici ani jiné osoby aktivně angažované v ovlivňování veřejných pravidel a rozhodování. Obsahově se pořad nebude zabývat politikou ve smyslu státních záležitostí, správy věcí veřejných a činností v oblasti řízení vnitrostátních záležitostí nebo zahraničních vztahů a činností spočívajících v účasti politických subjektů (politických stran, hnutí, skupin, jedinců) na státních záležitostech,“ stojí ve smlouvě s manželkou hradního kancléře.
Po odchodu Mynářové hradní youtube kanál na řadu měsíců ztichnul a kancléř Mynář se ke svým kauzám či k médiím, která je pokrývají, vyjadřuje v rubrice „Vyvracíme dezinformace“ na hradním webu.
Spolek Kverulant přesto požaduje, aby YouTube celý hradní kanál, momentálně de facto neaktivní, zrušil. „V tomto případě dochází k jednoznačnému zneužívání cizí identity. Identity, která vlastně patří široké veřejnosti, a nikoliv problematickému vlekaři z Osvětiman, který si pravděpodobně na youtube zřídil kanál, jejž vydává za oficiální profil Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky,“ píše spolek.
Připomíná, že předstírání cizí identity může být důvodem pro sankce či rovnou zrušení kanálu. „Bez ohledu na zájmy toho, kdo si výrobu materiálů pro zmíněný kanál zaplatil, (…) považuje Kverulant zrušení toxického profilu ‚Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky‘ za nanejvýš správné,“ tvrdí Kverulant s tím, že se již v této věci obrátil na YouTube i na společnost Google, pod kterou server patří.