Hřib se chová, jako by v Praze nechtěl stabilní vládu, ale jen Čižinského

Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha Sobě) (ČTK)

Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha Sobě) | FOTO: ČTK

Když se pražská koalice SPOLU ozvala s novou nabídkou, která by měla umožnit vznik vedení hlavního města na vládním půdorysu, zdálo se, že jeho vzniku již nic nebude stát v cestě. Jenže chyba lávky. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib se rozhodl, že bude za každou cenu prosazovat místo pro Jana Čižinského a jeho osobní hnutí. Bez ohledu na vůli voličů nebo na to, co je dobré pro Prahu. Člověk nemusí být velkým fanouškem pražského SPOLU (což je taky dost obtížné), aby viděl, že tohle už je trochu moc.

Cílem všech zúčastněných by měl být právě vládní půdorys. Je to nejen proto, že nabízená podoba působí stabilně, ale také proto, že Praha je jakýsi symbol. Rozhodně tu nemá být ve vedení města hnutí ANO a jeho hlavní představitel, profesionální kariérista Patrik Nacher. Jenže Hřibovo ego, o kterém mluví za zavřenými dveřmi i jeho spolustraníci, je zjevně stále nepřekročitelné. Stejně jako ambice Čižinského.

Petr Pavel v Ústí nad Labem (Pavel Hofman / FORUM 24)

Piráti se tváří, že i oni koalici chtějí. Pak nezbývá než se ptát, proč i přes setrvalé ústupky stojí za svojí „Aliancí pro Prahu“, kterou nejenže nikdo nevolil, ale s vládním půdorysem také nijak nesouvisí. Například v předchozích dvou dnech jsme v poslanecké sněmovně sledovali ministry, jak před hlasováním o nedůvěře obhajují svoji práci, a žádný z nich nezastupoval hnutí Praha Sobě. Nejspíš to bude souviset s tím, že toto uskupení v žádné vládě není. Stejně jako pan Čižinský, což je takový Andrej Babiš pro hipstery z Letné.

Od voleb uběhly čtyři měsíce. Můžeme stokrát opakovat, že SPOLU mělo mít lepší kandidátku a zvítězit s dostatečným odstupem, který by odpovídal potenciálu. Nepodařilo se. Ale poslední kroky jasně ukazují, že vůle chybí u Zdeňka Hřiba. Jako by jeho spojenectví s Čižinským bylo nade vše, což by tedy bylo velice smutné zjištění.

Praha potřebuje už konečně stabilní a kompetentní vládu. Je evidentní, že po poslední nabídce, kdy by koalice SPOLU neměla většinu v radě, už tyto strany skutečně nemají kam couvnout. Pražané tedy čekají, až se pánové Hřib a Čižinský konečně rozhodnou, o co jim vlastně jde. Jestli o hlavní město, nebo o vlastní kariérní úspěchy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články