Jednoznačně musím souhlasit s pražským primátorem Hřibem, pokud jde o jeho stanovisko k partnerské smlouvě mezi Prahou a Pekingem. Ano, takové ujednání by rozhodně nemělo řešit v nějakém ke smlouvě připnutém prohlášení politické problémy mezi ČLR a Taiwanem. Kromě toho, jak se ukazuje, komunistická Čína v rámci tohoto ujednání mezi partnerskými městy naší zemi prachsprostě vydírá a vyhrožuje nám.
Na druhou nemohu souhlasit s tím, že se primátor rozhodl finančně odškodnit orchestr PKF – Prague Philharmonia. Tomu totiž čínská vláda zrušila nasmlouvané turné. Proč? Protože je z Prahy a protože Praha neskáče, jak píská soudruh předseda Si a jeho vládní posluhové.
Ale zpět k oné smlouvě. Skutečně nevím, proč by dvě partnerská města měla mít ve smlouvě zapsáno, jaký postoj má jedna z jejich vlád k sousedu a zda jej považuje za suverénní stát, nebo za součást státu jejich. O tom je už letitý spor čínských komunistů s demokraty na západě.
Nejdřív byl za reprezentanta Číny považován logicky Taiwan. Na něj se uchýlila poslední jakž takž demokratická vlád Říše středu i s prezidentem. Pevninu ovládli po zuby ozbrojení a masakrů nevinných civilistů se neštítící komunisté pod vedením Mao Ce-Tunga.
Po letech však OSN přistoupila na demagogické argumenty Čínské lidové republiky, která trvala na tom, že je reprezentantem celé Číny a Taiwan jen vzbouřenou provincií. A od té doby se ČLR tvrdě domáhá toho, aby to tak svět uznal. Takže nacpala do oné smlouvy mezi Prahou a Pekingem deklaraci uznání tzv. jednotné Číny. Tehdejší primátorka Krnáčová to s radostí podepsala. Nějaký Taiwan, který má sice objem zahraničních investic v našem státě násobně větší, než Čína komunistická, může být ANO úplně jedno.
A tak lze současnému primátoru Hřibovi říct: „Ano, děláte dobře, že se snažíte ostudný přílepek ze smlouvy odstranit.“ Osobně si nedovedu představit, že by třeba Madrid ve smlouvě s Paříží napsal, že Francie bude souhlasit s jednotným Španělskem, takže Katalánsko má utrum. Pitomé? Velmi.
Mimochodem, Čína je do problému s Taiwanem tak zainteresovaná, že k tomu nutí i invalidy. V roce 2000 se v Praze konala 5. Světová abilympiáda, tedy vrcholná mezinárodní soutěž v dovednostech zdravotně handicapovaných. Čínská delegace prosadila, že taiwanští invalidé budou soutěžit nikoliv pod svou státní vlajkou, ale pod mezinárodní vlajkou abilympiků. A nesměl být nikde napsán či řečen Taiwan, ale cosi neexistujícího – Čínský Tai-Pei. Trapnost nad trapnost a tehdejší ministerstvo zahraničí pod vedením socialisty Jana Kavana ji potvrdilo.
Nu a k tomu orchestru: Ne, není dobré, aby primátor Hřib, byť v dobré vůli, sanoval chování Číňanů. Proč by měl? Ať naopak chce náhradu za zrušené turné po Čínské lidové republice. Nevidím důvod, proč by za rudé komisaře a jejich drzost a nestoudnost měla platit Praha. My jsem nic nezrušili. Jen se nelíbí, co si prosazuje čínský komunista.