Když se tak chcete podívat, co si české proruské weby (a Sputnik) myslí o cestě ministra Petříčka na Ukrajinu, vyskočí na vás z Parlamentních listů a hejna dalších médií „geopolitický analytik Marek Kyncl“.
Že jste o něm nikdy neslyšeli? Málo jste se pídili na správných místech. Jinak je ale fakt, že se tento odborník nikde moc nevyskytuje. Naštěstí nám Parlamentní listy kdysi prozradily, kde se vzal:
„Kdo je Marek Kyncl? Doktor práv (Právnická fakulta UK v Praze), který v České republice do roku 2006 působil jako advokát. Od roku 2007 žije v Rusku, kam přijel za prací (tehdy generální ředitel akciové společnosti Port Perm). Od roku 2014 se věnuje podnikání, zabývá se obchodní činností a poradenstvím. Je členem organizace ‚Podnikatelské Rusko‘, bez politické příslušnosti. Má ruskou ženu ‚a společně máme dvě děti, které jsou hrdé na obě své vlasti: Čechy a Rusko‘.“
Tak dobře, z toho je patrné, že do toho pan Kyncl geopoliticky vidí, když je v centru dění. Víc než běžné spílání Ukrajině nás ale v rozhovoru s ním na PL (5. 2.) zaujme jeho předpověď, co s námi tady bude, když se nedáme včas dohromady:
„Čína se vydala směrem, který naše společnost v 90. letech zavrhla, a to je modifikovaný komunismus. Kupodivu se ovšem tento systém ukazuje jako životaschopnější než naše současné uspořádání. Současný konflikt okolo firmy Huawei ukazuje na jedno z mnoha odvětví, kde Západ prohrál svou konkurenceschopnost a technologický náskok. Pokud se nic zásadního nezmění, čeká nás ekonomický a s ním i neodvratně spjatý politický úpadek, jehož důsledkem bude i zhoršení občanských práv a politické situace. Myslím, že zhruba ke konci tohoto desetiletí budeme čelit rozpadu Evropské unie i celého západního světa. Česká republika bude opět stát před historickou volbou, jak naložit se svojí samostatností a kam se v nově formovaném systému zorientovat. Vstup do čínské zóny vlivu bude jednou z možností. Další možností je, postavit se konečně na vlastní nohy. K tomu bychom se ale již nyní museli začít připravovat.“
Tak to je zajímavé. Když se nevydáme cestou „modifikovaného komunismu“ čínského typu, který je přece tak „životaschopný“, čeká nás „neodvratně“ politický úpadek a „zhoršení občanských práv a politické situace“.
S takovými výhledy je „vstup do čínské zóny vlivu“ skutečně lákavá varianta. Už jsme byli z Ruska zvyklí na různé analýzy, ovšem toto je skutečně neotřelé a asi budeme muset ještě chvilku ve svých hlavičkách nechat kolečka rotovat.
Možná kdyby součástí zavádění tohoto systému u nás byly značné dávky čínského opia, mohli bychom modifikovaný komunismus chvíli přežít. Jen se musíme obávat, že by bylo na příděl a jen ve speciálních prodejnách pro nové soudruhy. Nám ostatním by jako povyražení zůstaly letáčky s výroky vůdců, jak to tak v modifikovaných systémech bývá.