Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Pásma Gazy, o které se tvrdí, že by mohla být zahájena každým dnem. Izraelské úřady ji ale stále odkládají, a to z několika důvodů. Jedním z nich je vyjednávání o propuštění rukojmích, což by mohlo být výhodné pro teroristické palestinské hnutí Hamás.
Izraelské úřady opakovaně pozemní operaci v Pásmu Gazy odložily. S palestinským teroristickým hnutím Hamás se pokouší vyjednávat, a to zejména o rukojmích, napsal list New York Times s odvoláním na čtyři zástupce izraelského ministerstva obrany.
Existuje totiž šance, že by Hamás mohl mimo jakoukoli větší dohodu propustit asi 50 z více než 200 vězňů, kteří mají dvojí občanství, řekl jeden izraelský armádní zdroj. Kvůli osvobození rukojmích doporučili Izraeli vyčkat i Američané, kteří zároveň chtějí vytvořit prostor pro doručení další humanitární pomoci do Pásma Gazy a pro přípravu na možné útoky na americké zájmy na Blízkém východě. Američané se totiž podle informací NYT také obávají, že izraelská invaze povede k vystupňování útoků Íránem podporovaných skupin na americké zájmy napříč Blízkým východem. Washington nicméně variantu rozsáhlé izraelské operace v Pásmu Gazy stále podporuje.
Odklad okomentovala také politoložka a ředitelka Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy Irena Kalhousová. Co se týče vyjednávání o rukojmích, uvedla, že je situace výhodná spíše pro Hamás. „Pomohlo by mu to ukázat se v mírně lepším světle poté, co i v arabském světě občas zazní kritika bestiálních metod, které Hamás proti izraelským civilistům použil,“ vysvětlila s tím, že navíc po propuštění prvních dvou rukojmích v pátek přijela do Gazy první humanitární pomoc, což je také něco, na čem má Hamás zájem.
Izraelské jednotky zároveň potřebují čas se na pozemní ofenzívu připravit. K operaci potřebují například kilometry tunelů nebo pasti pod zemí i nad zemí, dodala.
Zdůraznila navíc, že zatímco na severní hranici a na Západním břehu situace eskaluje, pozemní ofenzíva by mohla být to, co „bude mít vliv na rozhodnutí Hizballáhu/Teheránu zintenzivnit odstřelování Izraele a na Západním břehu existují spící buňky Hamásu, PIJ a dalších teroristických skupin, které jsou připraveny podpořit Palestince v Gaze“. Izrael tak podle Kalhousové musí pracovat s variantou, že pozemní ofenzíva povede k výrazné eskalaci na dalších dvou frontách.